Летово добиваме целосно дигитална верзија од XBOX Series X

Мајкрософт да се подготвуваат да објават целосно дигитална верзија на конзолата Xbox Series X ова лето. Според тврдењето на медиумот Exputer, Мајкрософт ќе лансира верзија на конзолата која нема диск драјв во одреден момент во месеците јуни или јули.

Новата верзија на Xbox Series X, се тврди во извештајот, ќе биде целосно бела и ќе има и подобрен систем за ладење. Неодамна, извршниот директор на XBOX Фил Спенсер изјави дека компанијата НЕ планира постепено да ги укине физичките игри за своите конзоли. Во своето интервју со Стивен Тотило, Спенсер рече дека „стратегијата на компанијата не зависи од луѓето кои се движат целосно дигитално“ и дека ослободувањето од физичките игри „не е стратешка работа“ за Xbox.

Ова не е прв пат да се известува за конзола Xbox Series X без диск драјв. Првпат слушнавме за ова додека траеше случајот на Мајкрософт против FTC за стекнувањето на Activision Blizzard, каде што беше откриено, благодарение на грешката од страна на Microsoft, дека цилиндричната верзија на конзолата е во развој. Оваа верзија, позната како „Проектот Бруклин“ ќе има простор од 2 ТБ, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 и нов контролер.

XBOX – Project Brooklny

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата