Следната игра на Hideo Kojima е VR игра “WHO AM I?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Hideo Kojima објави тизер слика за претстојниот проект. Hideo Kojima е многу мистериозен човек кој сака двосмислен маркетинг. Со години, тој влече секакви акробации за да го привлече вниманието на неговите игри и тие секогаш функционираат и стануваат масовна точка за разговор за индустријата за пристојно време. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain беше најавен со трејлер користејќи лажно студио и само поднаслов како наслов на играта. Маркетингот се фокусираше исклучиво на прологот на играта, во кој се гледа како Snake се обидува да избега од болница која е нападната од непознати сили. Подоцна беше откриено дека станува збор за нова Metal Gear Solid игра од Hideo Kojima. Тука е и злогласното демо PT, кое беше таен тизер за новиот Silent Hill од Kojima.

Сега, тој се врати на старите начини. Kojima Productions објави нова тизер слика за својот следен проект (преку Geoff Keighley) и таа е мистериозна колку што би се надевале. Тоа е слика на она што се чини дека е жена со руса коса и затемнето лице и текст на кој пишува „КОЈ СУМ ЈАС?“ На плакатот има и чуден симбол, иако се чини дека не е од ниту едно од неговите други дела. Текстот веројатно сугерира дека ова е некој познат, што не е изненадување за Коџима. Тој е огромен вљубеник во киното и е близок пријател со многу големи имиња во Холивуд, што му овозможува да игра актери како Норман Ридус, Кифер Сатерленд и други во неговите игри низ годините.

Секако, има смисла само Hideo Kojima да ја истражува VR како уште еден главен дел од иновативната технологија. На Твитер, Коџима објави слики на кои користи слушалки за VR и изјави дека ја прави последната проверка на VR играта што Kojima Productions требаше да ја прикаже на Токио Game Show 2022. Сосема е можно дека не е ништо друго освен технолошка демо за да се прикаже што развивачот можеше да направи со користење на технологијата, но може да има повеќе од тоа. Во секој случај, веројатно можеме да очекуваме некои вести или впечатоци за што и да е ова во наредните денови бидејќи настанот започнува утре, 15 септември и ќе трае до 18 септември.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!