Todd Howard изјави дека Starfield ќе ги редефинира познатите хардкор RPGs

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Еден неодамнешен дневник за развивачи вели дека семоќниот Тод Хауард вели дека Starfield ќе канализира постари хардкор RPG-и, меѓу другите закачки за научно-фантастичниот RPG. Иако сè уште немаме многу игра или конкретни детали за играта, Хауард го задева Старфилд ќе канализира постари хардкор RPG-и доаѓа во најновиот дневник на играта, кој завршува со Хауард буквално да размислува за смислата на постоењето.

Тимот во Bethesda сè уште не сака да сподели ништо ново, но дискусијата навестува дека тие ќе научат многу подлабоко со тоа колку длабоко играчите можат да добијат со создавањето на нивните ликови севкупни стилови на игра, како и нивната историја.

„Убаво е со Starfield да се вратиме на некои работи што не сме ги направиле – потеклото, особините, дефинирањето на вашиот карактер, сите тие статистики. Сега има толку многу игри што ги прават оние работи што луѓето се подготвени за нешто што прави многу од работите што ги прави постарите хардкор RPG-и, нешто што порано го правевме, правејќи ги повторно на нов начин“.

Todd Howard

Понатамошни дискусии во дневникот на развивачите имаат други клучни вработени во Старфилд да зборуваат за фракциите што може да се играат во играта и како може да се случат сојузи или расправии.

„Во оваа ги идеализираме Обединетите колонии, кои ја претставуваат идната вселенска република. Го имате и Freestar Collective кој е вселенска вестерн фантазија, луѓе кои се таму на границата. Имаме Ryujin Industries која го претставува корпоративниот живот, мислам дека има еден од најдобрите почетоци од која било од фракциите. Да, тоа е мегакорп и ќе се вработиш нели? го прашува директорот за дизајн Емил Паљаруло, на што Шен одговорил: „Да, аплицираш за работа и ќе видиме дали ќе го исечеш сенфот“.

Will Shen, Starfield lead quest designer

Персоналот, исто така, зборува за тоа како можете да се придружите на фракции или да работите на некој начин да се борите против нив.

„Она што го правиме со пиратите, како и со Crimson флотата, тие не се само овој непријател“, рече Хауард. „Нека играчот им се придружи, што значи тоа? „Одличното нешто за Crimson Fleet е што ако сте добра личност, сакате да бидете добар играч и не сакате да играте како лошо момче“, се задеваше Паљаруло. „Можете да застанете на страната на пиратите или можете да се пријавите кај вашите претпоставени и да бидете во основа како вселенски полицаец, па оставете да бидете добра личност, но сепак да си играте со лошите момци“.

Видеото завршува така што Хауард буквално го доведува во прашање постоењето: „Ги поставуваме големите прашања. Зошто сме сите овде. Каде води? А што е следно за човештвото?“

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.