Прототип на Commodore 65 е на аукција за $30.000 – Работи и е максимално сочуван

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Ако имате околу $30.000 кои што можеби не ви требаат (ако се лажеме) може да одите на eBay и да си учествувате во аукцијата на прототип за Commodore 65. Овој компјутер кој што е ултра тешко да се најде, нормално да се најде во состојба да работи се продава за висока цена која треба да стигне барем до $28.000, може да отиде и на повеќе доколку некој навистина сака да го купи и да го има во 2022 година.

Commodore 65 (C65 aka C64DX) беше прототип на компјутер кој беше развиен кон крајот на 80-тите – почетокот на 90-тите од Commodore Electronics. Тој требаше да биде наследник на Commodore 64 (C64), но во 1991 година, системот беше уништен поради меѓусебните недоразбирања на компанијата и никогаш не доживеа комерцијално издание. Веројатно има некој што подобро ја знае историјата на овој систем и може подобро да ја раскаже.

Успехот на Nintendo Entertainment System (NES) и компјутерот Apple II земале делови од пазарниот удел од Commodore 64, што довело до развој на C65. Неговиот процесор имал речиси тројно од брзината на C64 на 3,54 MHz, имал 128 KB RAM (со можност за проширување до 1MB), а неговиот графички чип можеше да произведе 256 бои кои поддржуваат максимална резолуција од 1280 x 400.

Во 1994 година, кога Commodore International се затвориле, од 50 до 2.000 прототипови C65 наводно го нашле својот пат на отворениот пазар. Од тие 2.000 можеби само 10 се зачувани како овој, и наводно работат. Сепак се поминати долги години.

“This particular unit is even much rarer” than most existing units, the listing states. “The plastic molds are not roughened, so the case still has a high-glossy look, and the POWER and DRIVE text is missing. The plastic molded cases of these ALPHA Units are totally rare; only a hand full are known to exist. This C65 has a ‘#27’ written on the PCB.”

eBay

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.