Hitman 3, F1 2022, Deep Rock Galactic и многу други игри добиваат RTX On

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Кинотот на Nvidia на Computex оваа година во голема мера се фокусираше на решенијата за вештачка интелигенција и Cloud, но сепак имаше неколку интересни најави за гејмерите. Една од нив беше списокот на игри наскоро го добиваат третманот RTX On.

Првата игра што се приклучи на клубот RTX е Hitman 3. Според сите извештаи, поддршката веќе е излезена веќе неколку недели, но добро е да се слушне дека е официјално поддржана и за RTX и за DLSS. Тоа значи дека некои корисници кои се мачеа да ја стартуваат играта можеби ќе имаат подобра слика сега, а оние со рипинг апаратури можат да го добијат тоа славно следење на зраците.

F1 2022 беше вториот наслов конкретно споменат на конференцијата, полн со своја видео секвенца. Ова не излегува до следниот месец, а F1 2021 веќе поддржува и DLSS и RTX, така што не е големо изненадување. Сепак, добро е да се знае дека најновиот во серијата F1 ќе ја поддржува технологијата, особено со оглед на потребните спецификации за PC.

Неколку други игри, исто така, ќе добијат посебен третман, иако датумите не беа објавени. Во списокот е вклучен и Deep Rock Galactic, кој веќе има експериментален RTX режим. Експерименталниот режим е многу добар, но може да биде малку погоден и промашен, особено во менијата, па ќе биде добро да се види како функционира откако ќе биде официјално поддржан.

Комплетната листа на споменати наслови беа Hitman 3, F1 2022, Deep Rock Galactic, Leap, Loopmancer, Hydroneer, Propnight, Raji: An Ancient Epic, Turbo Sloths, Warstride Challenges и Vampire The Masquerade: Swansong. Nvidia може да се пофали дека има над 250 игри поддржани за RTX, а ќе дојдат уште повеќе во иднина.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.