Nvidia го најави новиот Asus Rog Swift гејминг монитор со 500Hz на Computex

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Главниот говор на Nvidia Computex 2022 беше фокусиран на големи идеи како обука за вештачка интелигенција и центри за податоци за претпријатија и Cloud Gaming. Видовме и неколку нови наслови со поддршка за RTX и DLSS. Но, имаше една објава за хардвер за игри што не шокираше, иако тоа не беше графичка.

За време на воведниот говор, Nvidia го најави новиот гејмерски монитор Asus ROG Swift 500Hz, што е монитор за најбрз Refresh Rate што некогаш сме виделе. Повеќето од мониторите со висок Refresh Rate се поблиску до ознаката од 170 Hz, или во горниот крај, 360 Hz. Така да 500Hz е навистина голема брзина на Refresh Rate за гејмерски монитор, особено најавен без многу хајп за време на конференцијата на Nvidia.

Asus Rog Swift 500Hz може да се пофали и со 1080p 24″ екран со она што Nvidia го нарече сосема нов TN панел. Екран со висока стапка на освежување. Nvidia го круниса како „Lowest latency, highest refresh rate G-sync esports display ever created“.

Тој е многу оптимизиран за игри со низок лејтенс, што значи дека пропуштате други функции, како екран со поголема резолуција. Сепак, за оние кои се сериозни во врска со елиминирањето на последното доцнење од нивното искуство со игри, ова ќе биде одличен и веројатно скап избор.

За мониторот се зборуваше заедно со софтверот Nvidia’s Reflex Analyzer, кој се интегрира директно во игри како Fortnite и Apex Legends за да помогне во ублажувањето на латентноста. Според Nvidia, технологијата ги координира двигателите за играта и графиката за да ја намали доцнењето на системот, а со оглед на тоа за што станува збор за овој нов екран на Asus 500Hz, тоа прави да се дискутираат заедно.

Сè уште немаме информации за цените на гејмерскиот монитор Asus Rog Swift 500Hz, но со оглед на неговиот единствен статус и дека се продава кај професионални гејмери ​​за е-спорт, не очекуваме евтин екран.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.