Square Enix ќе бидат дел од XBOX Showcase

Square Enix може да имаат некои најави работи да ги објават на Xbox Showcase! Фановите сакаат да видат Римејк за Final Fantasy 9!

Се чини дека развивачот на Final Fantasy ќе биде дел од претстојниот Xbox Showcase, закажан за 9 јуни. Наводно, Square Enix ќе бидат присутни на настанот со информации за нивните претстојни наслови. Ова е многу возбудлива вест бидејќи фановите се прашуваа што е следно за Square Enix и Xbox по објавувањето на повеќеплатформски буст најава на првиот.

Претходно во истата тема, Мидори зборуваше за римејкот на Final Fantasy 9 кој сè уште е во развој. Овој наслов, наводно, не бил откажан и бил „даден на други девелопери“ бидејќи Square Enix не бил задоволен со напредокот. Мидори додаде дека развојот на оваа титула е „многу далеку“ и дека играта треба да пристигне пред крајот на фискалната година, но тие не се сигурни. Final Fantasy 9 е игра која наводно е планирана за повеќе платформи и би можела да се појави на Xbox Showcase, но играчите не треба да се надеваат премногу.

Понатаму, Мидори зборуваше и за тоа дека Kingdom Hearts 4 не е дел од настанот. Според нив, информациите за соработката на Square Enix со Fortnite и повеќе детали за Missing Link би можеле да пристигнат пред објавувањето на Kingdom Hearts 4. Во моментот, се верува дека Square Enix може да се прошири на нивниот претстоен RPG, Octopath Traveler II на настанот. Играчите исто така се сомневаат дека Final Fantasy 16 може да добие мултиплатформско соопштение и за конзолите на Xbox. Без разлика, ќе мора да почекаме до Xbox Showcase за да знаеме сигурно.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!