Final Fantasy 7 Rebirth – Почетокот на 2024

Square Enix преку дневни „коментари на девелоперите“ ги задеваше новите информации за Final Fantasy 7 Rebirth цела недела. Тие закачки конечно се исплатија на Summer Game Fest, бидејќи играта го затвори шоуто со сосема нов трејлер. Видовме што изгледа како огромен свет кој е зрел за истражување, како и поглед на екипажот на FF7 кој јава свој сопствен Chocobos. Сепак, големото откривање на трејлерот беше прозорецот за ново издание. Final Fantasy 7 Rebirth доби нов прозорец и сега е поставен на „почетокот на 2024 година“.

Ова мало одложување од 2023 година не е премногу изненадувачки. Со оглед на тоа колку многу се случува со пошироката франшиза Final Fantasy во моментов, излегувањето на Rebirth оваа година секогаш ќе беше тешко и не возможно. Final Fantasy 16 ќе се појави кон крајот на овој месец, а обидот за објавување и тоа и продолжението на еден од најновите големи успеси на Square веројатно беше преголемо прашање. Одложувањата генерално не се лоша работа бидејќи тоа значи дека тимот добива повеќе време да работи на полирање на играта. Повеќето фанови на FF7 ќе бидат разочарани, но прифатете го одложувањето, особено затоа што тоа е само неколку месеци или така.

Се чинеше дека трејлерот немаше нови ликови што може да се репродуцираат, освен ако не го сметате Red XIII кој технички беше само гостин лик во римејкот на Final Fantasy 7. Yuffie исто така беше прикажана, но таа одигра голема улога во Final Fantasy 7 Remake Intergrade. Сè уште имаме ликови како Cait Sith, Vincent Valentine и повеќе кои на крајот би требало да се придружат на екипата, но ќе мора да почекаме за идните трејлери или целосната игра за да добиеме потврда за сите, освен Sith кој се појави малолетно во Remake. Како што рече, видовме нов член на Турците додека Elana го имаше официјалното деби. За среќа, звучи дека ќе има многу време да се воведат тони нови лица.

Square Enix објави дека Final Fantasy 7 Rebirth ќе биде поделен на два диска. Тоа и дава, уште повеќе, доверба на идејата дека ќе истражуваме огромен отворен свет на почетокот на следната година. Како и да е, овој трејлер дефинитивно ја постави сцената за она што сигурно ќе биде уште еден див влез во преправената сага Final Fantasy 7.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!