Протекоа информации за Metal Gear Solid 4 Remaster

Изгледа дека треба да очекуваме наскоро да видем и римастер верзија на познатата Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. Серијалот на Metal Gear Solid е една од најпознатите франшизи за игри, најмногу благодарение на генијот Хидео Коџима. Омилениот режисер на игри постојано иновирал во жанрот на стелт-акција со овие игри и раскажувал навистина длабоки, нијансирани приказни кои го издржале тестот на времето. За жал, како што одминуваше времето, овие игри беа сè потешко да се играат без оригиналните хардвери за кои беа објавени или без употреба на емулатор. За среќа, Konami го поправа тоа. Покрај римејкот на Metal Gear Solid 3: Snake Eater, добиваме и колекција од првите три Metal Gear Solid игри подоцна оваа година на сите релевантни платформи.

Со тоа, се чини дека Konami не застанува тука. Веќе беше задевано дека можеби ќе добиеме ремастер на Metal Gear Solid 4 едноставно затоа што гореспоменатата колекција е „VOL 1“, што сугерира дека ќе има повеќе, но ништо не е директно потврдено. Сепак на Twitter – Nitroid, прегледал официјална временска рамка на серијата Metal Gear Solid на официјалната веб-страница на Konami и открил дека има копчиња за место за Metal Gear Solid 4, Metal Gear Solid: Peace Walker и Metal Gear Solid V, што сугерира дека втор том (VOL.) е на пат. IGN, исто така, истакна дека ја потврдиле оваа информација со свои извори и потврди дека поставата за вториот том се чини дека е легитимна, иако не доби официјален коментар од Konami.

https://twitter.com/Nitroid/status/1671783337743007749?s=20

Ова би било прилично огромно бидејќи Metal Gear Solid 4 никогаш не била официјално достапена, природно, на која било платформа освен на PlayStation 3. Дел од ова е поради тоа колку од играта е дизајнирана да работи со уникатниот хардвер на PS3, како и некои лиценци за други производи, како што е iPod во играта.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…