Еспорт

Професионалните League of Legends играчи ќе протестираат против предложените промени во правилата

The League Championship Series е највисокото ниво за професионалните е-спорт настани на League of Legends и една од најголемите лиги за професионален спорт во светот. Но, според новинарот за е-спорт, Mikhail Klimentov, наскоро би можело се тоа да се укине и да престане со работа, бидејќи Здружението на играчи LCS повикува на гласање за отказ…

Прочитај повеќе
Колумна PC Еспорт

Дали Киксан ќе биде „новиот“ Сакса?

Многу е убаво чувството да си гејмер во Македонија последниве години. Сакса освојува мејџор, две години по ред светски шампиони во аматерски CS:GO, и сега уште една вест која според мене е во некои аспекти поголема и од таа за Сакса!Не знам колкумина се упатени бидејќи нашиот гејмерски свет е толку разгран, и интересите ни се

Прочитај повеќе
Еспорт

Red Bull Campus Clutch повторно во Македонија

Првиот голбален Студентски Гејминг трунир во Valorant по вторпат доаѓа во Македонија да постави нови граници и да докаже дека и кај нас има квалитетни Valorant тимови и играчи! Red Bull Campus Clutch е глобален студентски турнир во играње VALORANT каде што ќе учествуваат повеќе од 50.000 студенти од 300 универзитети од 50+ држави ширум

Прочитај повеќе
Еспорт

Мартин “Сакса” Саздов од Свети Николе стана светски шампион во Dota 2

Dota 2 тимот Tundra Esports каде што игра и нашиот Мартин ‘Сакса’ Саздов го освои The International 11 – Dota 2 откако во финалето ги победија Team Secret со резултат од 3-0. Победата на овој турнир му ја доделува на тимот титулата Најдобариот Dota 2 тим во светот и огромна награда за прво место од

Прочитај повеќе
Новости

IESF потврди дека следниот е-спорт шампионат ќе се одржи во Јаш – Романија

Во февруари, Меѓународната спортска федерација (IeSF) официјално го откри списокот со титули на игри што ќе се најдат на Светското првенство во еспорти 2022 година, како и дека наградниот фонд на големиот турнир ќе биде pos200biltv0. Господине. Ова ќе биде 15-то првенство по ред, а Романија ќе биде домаќин по втор пат, бидејќи Букурешт е

Прочитај повеќе
Новости

Overwatch League се враќа за два месеца, но немаат ниту еден спонзор

За помалку од седум недели, во мај, започнува петтата сезона на официјалната Overwatch League на Activison-Blizzard, која што ќе започне со голем настан во живо од Тексас. Но сепак тажната и мрачната страна е што за два месеца ќе започне, но сепак немаат најдено ниту еден спонзор и никој не сака да им биде спонзор

Прочитај повеќе
Новости

Поранешен про играч на League of Legends изјави дека тренерот кој што сега е избркан од работа буквално на секого му барал пари

Северноамериканската е-спорт организација Team SoloMid (TSM) на 18 март го отпушти својот тренер во Лигата на легендите и шеф за развој на играчи, Zhang ‘Peter Zhang’ Yi, во LoL esports, работеше и со Team Liquid, Echo Fox и LMQ. Изјавата на ТСМ за отпуштањето, објавена на нејзините различни социјални канали, е клиничка колку што може:

Прочитај повеќе