Професионалните League of Legends играчи ќе протестираат против предложените промени во правилата

The League Championship Series е највисокото ниво за професионалните е-спорт настани на League of Legends и една од најголемите лиги за професионален спорт во светот. Но, според новинарот за е-спорт, Mikhail Klimentov, наскоро би можело се тоа да се укине и да престане со работа, бидејќи Здружението на играчи LCS повикува на гласање за отказ…

Проблемите започнаа на почетокот на овој месец кога Riot објави дека повеќе нема да бара од тимовите на LCS да имаат тим во Challengers League на Северна Америка, која што е „развојна“ лига креирана во 2022 година составена од 10 поранешни тимови на Академијата – претходната развојна лига – и шест „Привремени тимови“ составени од играчи аматери. Во основа, тоа е хранлива лига за LCS.

Меѓутоа, на 12ти мај, Riot изјави дека го отфрла тој услов на барање на своите тимови LCS, „за да го поддржи континуираниот, долгорочен успех на тимовите и професионалниот е-спортски екосистем во Северна Америка“.

“We remain committed to evolving the NA talent development pipeline. We’ve been regularly taking steps to open opportunities for the thriving grassroots community through Proving Grounds Circuit in 2021, and the introduction of NACL Provisional Teams and the NACL Promotion Tournament this year. Our work here isn’t done, and we will continue throughout this season and beyond.” Riot also committed to running the NACL “for 2023 and beyond.”

Изјава од страна на Riot Games

Но, Здружението на играчи од Championship Series зазеде многу поинаква перспектива на одлуката…

“While the statement today was framed as a commitment to the NACL, the reality is that as many as 70 players, coaches, and managers will lose their jobs overnight. The unprecedented decision to destroy the NACL less than a month before the start of the 2023 NACL Summer Split with no plan—and no warning—is a stain on their leadership.

“Riot’s decision to eliminate the NACL mandate was in direct contradiction of statements made to the PA by Riot leadership throughout talks earlier this year regarding future NACL changes. Riot esports leadership gave the LCSPA assurances that no changes would be made in 2023 as recently as one week ago. The LCSPA is calling on all members of the LCS and NACL community: Players, coaches, streamers, and fans to stand up in unison and demand for Riot to reverse this decision in order to protect the future of the LCS.”

LCSPA, исто така, ги отфрли тврдењата дека одржувањето на составот на NACL ставил неуправлив товар на тимовите на LCS, тврдејќи дека „просечниот годишен трошок за плата на цел список на NACL претставува помалку од 17% од просечните трошоци за плата на организацијата LCS за една година.

Очекувано, откако барањето за теренски тимови на NACL веќе не беше поставено, повеќето LCS тимови ги отфрлија своите NACL списоци. И како резултат на тоа, според Климентов, LCSPA ќе одржи гласање на 28 мај за да одлучи дали ќе организира напуштање во знак на протест против промената на правилата на NACL.

Здружението на играчи на LCS официјално не објави никаков вид на работа, но ретвитна врска до извештајот на Климентов. Извршниот директор Phillip Aram, исто така, ја навести можноста во твит објавен на 18 мај, велејќи дека тој и одборот „ќе советуваат и препорачаат колективни активности за играчите да преземат“. Во исто време, се чини дека ја остава отворена вратата за понатамошни преговори: објави низа „прашања“ претходно денес, вклучително и посветеност за воспоставување збир на приходи за тимовите на NACL, дозволувајќи им на организациите на LCS да ги споделат трошоците со филијалите и да се воспостави Valorant стил на систем на промоција и испаѓање помеѓу LCS и NACL.

Напуштањето на LCS, ако се случи, би било многу голема работа. LCS има долга историја како овие работи – основана е во 2012 година – и прерасна во една од најпопуларните и највидливите лиги за е-спорт во светот. Иако професионалните е-спортови не наиде на мејнстрим прифаќање толку брзо како што некои предвидуваа пред неколку години, има многу пари и престиж на масата. Но, Арам му изјави на Климентов дека здружението на играчи е подготвено да го остави таму, ако така гласаат играчите: „Ако имаме 26 од 50 играчи на LCS подготвени да направат нешто, можам да ви кажам во моментов, лигата не работи.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!