Друштвени игри

Нова Dune игра ставена на Kickstarter

Започна Kickstarter капања за новата Dune: War for Arrakis. Новата Друштвена Игра, дизајнирана од дизајнерите на War of the Ring, Marco Maggi и Francesco Nepitello, е игра со 2 до 4 играчи што ги спротивставува силите на House Harkonnen против Paul Atreides и неговата армија од герилски борци Фремен. Како и War for the Ring,

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Dead by Daylight има 50 милиони играчи, и сега добива и адаптација во бордгејм

Dead by Daylight е една од оние трајно популарни игри што ретко се појавуваат вести: веројатно затоа што развивачот Behavior Interactive горе-и-помалку правилно го сфатил и играчите ја сакаат играта таква каква што е. Сепак, тој останува постојано активен со нови DLC и промоции и сега, приближно осум години по неговото првично објавување, достигна значителна

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Game Theory ја претстави малата маса за играње на друштвени игри

Посебните маси за игри на маса веќе некое време добиваат на пареа, нудејќи приспособени решенија за играчите кои сакаат понијансирани решенија за тоа каде да играат RPG или ноќи на друштвени игри. Табелите за теорија на игри е еден од препознаените играчи во категоријата, најмногу благодарение на успехот на нејзината приспособлива табела за потекло. Денес,

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Escape From New York добива нова друштвена игра (борд гејм)

Култната класика Escape From New York добива нова друштвена игра. Студиото Pendragon Game ги објави плановите да објави игра на табла заснована на класиката на Џон Карпентер, со играчи кои ќе ги контролираат Snake, Brain, Maggie и Cabbie додека се обидуваат да го спасат претседателот и да го прошверцуваат од Менхетен, кој беше претворен во

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Годинава добиваме нова Catan друштвена игра

Студиото CATAN најави нова игра која ќе се фокусира на најраните епохи од човечката историја. Претходно овој месец, CATAN Studios објави тизер за CATAN: Dawn of Humankind. Беа објавени малку информации за играта, но во резимето беше наведено дека играта ќе биде сместена во праисториската ера. „Доживејте ја зората на човештвото, додека го водите патувањето

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Еве како фановите на Dungeons & Dragons можат да ја играат новата авантура на Critical Role онлајн

Фановите на D&D и Critical Role кои што немаат регуларна група ќе бидат задоволени на друг начин. Dungeons & Dragons Adventure’s League, е организираната програма за играње на Wizard of the Coast која ќе ги води играчите низ целата приказна за Critical Role: Call of the Netherdeep. Новиот авантуристички модул е моментално во фаза на

Прочитај повеќе