Еве како фановите на Dungeons & Dragons можат да ја играат новата авантура на Critical Role онлајн

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фановите на D&D и Critical Role кои што немаат регуларна група ќе бидат задоволени на друг начин. Dungeons & Dragons Adventure’s League, е организираната програма за играње на Wizard of the Coast која ќе ги води играчите низ целата приказна за Critical Role: Call of the Netherdeep. Новиот авантуристички модул е моментално во фаза на адаптирање, а сесиите ќе започнат од 18ти март.

Најновата итерација на D&D Adventure’s League ја води Baldman Games. Тоа им овозможува на играчите да платат номинален надомест (во моментов е $15) за да обезбедат место на масата за четиричасовна сесија предводена од вешт DM. (Dungeon Master). Основачот David Christ го предвоедеше плаќањето преку интернет во 2020 година, носејќи ја целата програма на различни виртуелни маси, вклучувајќи ги Roll20, Fantasy Groups и Foundry VTT. Лигата се уште оди силно, со голем ел од нејзината активност организирана на платформата Discord.

Целата приказна (книга/кампања) содржи 224 страни која што креаторите им предлагаат на сите да ја проделат приказната во доста одредени сесии кои што ќе траат по 4 часа. Сите тие сесии ќе си имаат свој почеток, средина и крај.

Резултатот од се ова е што се добива D&D игра која не е толку отворена како оние што може да ги играте дома со пријателите или вашата група. Играчите не се охрабруваат да талкаат од главната приказна, главно поради потребата да се заокружат работите навреме и да се подготват играчите за следниот дел од кампањата. Но, придобивката е што не ви треба редовна група за да ја доживеете целата приказна. Можете да се појавите сами на масата со вашиот лик и да знаете дека сите останати што ви се придружуваат се спремни да го задржат наративното движење.

Пријавувањата се отврени сега на The Yawning Portal, официјалната онлајн алатка за регистрација за D&D Adventure’s League. Оние кое започнуваат на Level 1 можат да се пријават за авантурата “Frozen Stick” за да започнат веднаш. Наскоро ќе бидат обезбедени опции за приклучување на играчите на повисоки нивоа. Одете во Baldman’s Discord за повеќе информации, вклучитено и список на книги и правила што ќе бидат дозволени за градење на вашиот карактер.

Дали сте фанови на D&D и Critical Role? Пишете ги вашите миселења за оваа кампања во комеантарите, или пишете ни на некои од социјалните мрежи.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.