Capcom потврдија дека работат на следната Resident Evil игра

За време на неодамнешната програма на Capcom Next, Коши Наканиши, директор во фирмата откри дека следната Resident Evil игра е во развој – и таа е „многу значајна“. Оваа вест доаѓа по неколкумесечна дискусија и дебата за постоењето на нов наслов Resident Evil. Вреди да се истакне дека ова не е римејк, туку оригинален концепт што го предводи човекот кој беше главен за Resident Evil 7.

Нема да се чека предолго.

Пред крајот од програмата Capcom Next: Summer 2024, Наканиши се осврна на проектот на кој работи во Capcom:

Правиме нова Resident Evil игра. Беше навистина тешко да дознаам што да правам после Resident Evil 7, но го најдов тоа што е потребно, и да бидам искрен, се чувствува значително тоа што го правиме. Сè уште не можам да споделам никакви детали, но се надевам дека сте возбудени за денот кога можам да споделам се што можам со сите вас.

Наканиши е ветеран во Capcom, работејќи на франшизата Resident Evil уште од 2009 година Resident Evil 5 се појави на пазарот. Resident Evil 7 често се смета за една од најдобрите игри во серијата, и ја означува точката кога франшизата значително се сврти, земајќи перспектива од прво лице и усвојувајќи повеќе теми базирани на хорор од кога било досега. За некои, таа ги остави зад себе основните принципи на Resident Evil, но како игра беше ѕвездена.

Последната оригинална наслов на Resident Evil беше Resident Evil Village, објавена во 2021 година. Како многу послободен и поотворен RE наслов, Village им претстави на играчите поголема мапа за истражување – коментарите на Nakanishi за следната игра кои се посуштински може да укажуваат на се воведува уште пошироко опкружување во која било игра што следи.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!