Quakecon 2022 ќе биде онлајн настан, повторно

Пандемијата СОВИД-19 веќе неколку години предизвика хаос на настани кои се одржуваат лично. Иако бројот на заразени генерално опадна во последниве месеци, многу компании продолжуваат да внимаваат кога станува збор за организирање јавни собири, а Quakecon е еден од нив. Организаторите на шоуто најавија дека трета година по ред, Quakecon 2022 ќе биде настан само за дигитални.

Во објава на Твитер, организаторите открија дека Quakecon ќе се одржи од 18 до 20 август, а повеќе детали ќе дојдат во јуни. Тие објаснуваат дека постојаната неизвесност околу одржувањето на големи собири оваа година го отежнувала обврзувањето за организирање шоу во потребното време. Сепак, Quakecon ќе се врати во својата нормална состојба лично во 2023 година. Целосната изјава можете да ја прочитате подолу:

Овогодинешниот QuakeCon повторно ќе биде настан само за дигитални, 18-20 август 2022 година. Како и вие, ние сме разочарани што не се вративме во Далас оваа година. Настан од оваа големина бара месеци планирање, а во овој случај, моравме да донесуваме одлуки кога сè уште имаше премногу неизвесност за да се посветиме на успешно извршување на QuakeCon лично. Тимот на QuakeCon веќе работи напорно за да состави ново возбудливо програмирање за стриминг, онлајн состаноци, подароци, добротворни можности, виртуелен BYOC и многу повеќе, а повеќе детали ќе објавиме во јуни. Посветени сме да се вратиме со нашиот целосен фестивал лично во 2023 година и веќе со нетрпение очекуваме повторно да се поврземе со пријателите, огромен BYOC преполн со вашите најнови сопствени креации за компјутери, нашите луди натпревари и тони одлични нови игри и хардвер за присутните да се испробаат. Едвај чекаме да се видиме онлајн овој август и лично следната година.

Quakecon беше дигитален настан во 2020 и 2021 година, при што минатогодишното шоу беше бесплатно. Оваа вест не е далеку од целосното откажување на E3 2022 минатиот месец поради слични грижи, иако овој месец PAX East се обврза да биде физичка конвенција. Секоја компанија има свое ниво на удобност за справување со пандемијата и додека ситуацијата е подобрена, веројатно нема да го видиме секој настан целосно од најмалку 2023 година, а можеби и понатаму.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!