TETRIS – Игран Филм за историјата на Играта

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Ни го претставен првиот трејлер за претстојниот филм TETRIS. Во овој момент пред се благодарение на успехот на The Last of Us на HBO, адаптациите на видео игрите стануваат жешката нова работа во светот на ТВ и филмот. И додека има голем број претстојни проекти поврзани со игри кои ќе бараат директно да го приспособат изворниот материјал, Tetris наместо тоа оди во многу поинаква насока.

Наместо да се центрира околу еден куп антропоморфни блокови, Тетрис ја раскажува приказната за тоа како настанала една од најголемите видео игри во светот. Taron Egerton глуми во филмот како Henk Rogers, кој е бизнисмен кој на крајот го открива тетрисот и сака да ја направи играта светски хит. Меѓутоа, бидејќи Тетрис е создаден од рускиот програмер Алексеј Пајитнов, Роџерс мора да научи како да најде начин да склучи договор со Советскиот Сојуз во текот на бурниот период во светската историја. Резултатот води до тоа Роџерс да биде зафатен во ситуација која е многу посложена и многу поопасна отколку што можел да очекува.

Новиот трејлер можете да го погледнете во видеото подолу:

“Taron Egerton stars in a new Apple Original Film inspired by the true story of how one man risked his life to outsmart the KGB and turn Tetris into a worldwide sensation. Based on the true story of American video game salesman Henk Rogers (Taron Egerton) and his discovery of Tetris in 1988. When he sets out to bring the game to the world, he enters a dangerous web of lies and corruption behind the Iron Curtain.”

Официјалната најава за филмот од Apple

Иако првиот трејлер за Тетрис штотуку беше претставен денеска, самиот филм треба да пристигне неверојатно наскоро. Тетрис ќе излезе следниот месец на 31 март и ќе биде достапен за гледање исклучиво преку Apple TV+.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.