Серијата Fallout ќе има премиера во Април 2024

Пред некое време на интернет протече првиот тизер/трејлер за ТВ серијата Fallout на Amazon, а сега конечно имаме официјална информација за датумот на премиера на серијата.

На официјалната Твитер страница на Fallout се појави тизер кој го откри датумот на премиера на првата епизода од серијата. Како што можете да видите подолу, ТВ серијата Fallout ќе има премиера на Amazon Prime на 12 април следната година. Немојте да бидете збунети со тоа како ги пишува датите, на тизерот ги пишува на Амерички начин.

Како што претходно беше познато, ТВ серијата Fallout ќе ни донесе сосема оригинална приказна која ќе биде сместена во пост-апокалиптичниот Лос Анџелес и ќе претставува уникатен дел од канонот на целата франшиза. За продукцискиот аспект на серијата е задолжена продуцентската куќа Kilter Films на чело со Athena Wickham, која ќе се најде и во улога на извршен продуцент на серијата заедно со Todd Howard и James Altman од Bethesda. Креаторите на Westworld, Лиза Џој и Џона Нолан работат на серијата, а ќе ги видиме и Ellu Purnell (Yellowjackets), Waltona Gogginsa (The Hateful Eight), Aarona Motena (Emancipation), Moisésa Ariasa (The King of Staten Island), Kylea MacLachlana (Twin Peaks), Saritu Choudhury (Homeland), Michaela Emersona (Person of Interest), Leslie Uggams (Deadpool), Frances Turner (The Boys), Davea Registera (Heightened), Zacha Cherryja (Severance), Johnnyja Pembertona (Ant-Man), Rodriga Luzzija (Dead Ringers), Annabel O’Hagan (Law & Order: SVU) i Xeliu Mendes-Jones (The Wheel of Time).

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…