Поп-култура

Авторот Andrzej Sapkowski ја пишува новата The Witcher книга по 10 години пауза

Авторот на книгите The Witcher, од кои се инспирирабу и серијата игри на CD Project Red и истоименото шоу на Netflix, потврди дека моментално работи на нов додаток на романите што ја раскажуваат приказната за Geralt of Rivia, Cirilla of Cintria и Yennefer of Vengerberg. Тоа ќе биде првата нова книга на The Witcher во

Прочитај повеќе
Поп-култура

Писателот на Star Wars: X-Wing книгите пишува нова Dark Souls новела

И покрај сето она што Elden Ring сега е најголемиот продавач на FromSoftware, серијалот Dark Souls сè уште е онаа што ги стави на мапата за игри и дефинитивно има милиони обожаватели. Па, еве еден за оние на кои навистина им се допаднаа стриповите на Dark Souls, или кои генерално се познавачи на романи за

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Малиот актер од The Adam Project – Walker Scobell ќе ја има главнат улога во Percy Jackson на Disney+

Вокер Скобел, кој неодамна избувна како ѕвезда на Проектот Адам заедно со Рајан Рејнолдс, ќе го игра Перси Џексон во очекуваната серија на Дизни + заснована на серијата фантастични романи за деца од Рик Риордан. Според официјалниот опис на ликот, објавен од Variety, кој дебитираше за кастингот, Перси е „паметно и сочувствително дете со остра

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

HBO Max ќе изработуваат спин-оф серија за Sherlock Holmes со Robert Downey Jr. во улога на продуцент

HBO Max и Warner Bros се обидуваат да изградат филмско-телевизиски универзум на Шерлок Холмс во калапот на телевизиските серии на гранките на Suicide Squad и The Batman на стримерот WarnerMedia. Слушаме дека две потенцијални спиноф серии од филмската франшиза на Ворнер Брос, со Роберт Дауни Џуниор и Џуд Лоу во главните улоги, се во рана

Прочитај повеќе
Поп-култура

Во припрема е The Witcher Cook Book

Официјален Witcher готвач во моментов се докажува и ќе биде пуштен од рерната подоцна оваа година. Создаден од Анита Сарна и Каролина Крупецка од блогот за храна Nerds’ Kitchen (и Witcher Kitchen), тој е официјално лиценциран од CD Projekt Red и ќе содржи 80 рецепти инспирирани од патувањата на Гералт во игрите. Книгата ќе вклучува

Прочитај повеќе
Поп-култура

Актерот од GTA 5 ја најави својата книга каде што го опишува неговиот живот и успехот со Rockstar Games

Актерот од „Grand Theft Auto V“, Шон Фонтено, најави нова книга која го прикажува неговиот живот. Фонтено ја доби својата голема улога како Френклин Клинтон во GTA 5 во 2013 година и неодамна се појави во ажурирањето на договорот на GTA Online. Ажурирањето следи по постар Френклин кој ги следи настаните од приказната, тој го

Прочитај повеќе
Поп-култура

Game of Thrones: The Rise of The Dragon – Новата книга од серијалот на George R.R. Martin

“An Illustrated History of the Targaryen Dynasty”  Пред претстојната prequel/spin-off ТВ серија ‘House of The Dragon’ креаторот на ‘A Song of Ice and Fire’ George R.R. Martin најави дека е во припрема илустирана историја која што ќе се фокусира на династијата на Targaryen. The Rise of The Dragon треба да биде објавена и да излезе

Прочитај повеќе
Поп-култура

League of Legends го најави својот прв роман кој ќе биде наменет за карактерот Kalista

League of Legends е на пат да влезе во сосема нова арена за франшизата со објавувањето на првиот роман сместен во светот на Runeterra. Отпечатокот на Orbit на Hachette Book Group и развивачот Riot Games објавија дека Ruination, напишана од главниот писател на Riot Games, Ентони Рејнолдс, ќе излезе во септември следната година. И од

Прочитај повеќе