Hideo Kojima не е никако поврзан со Римејкот на Metal Gear Solid 3

Откако беше најавен римејкот на Metal Gear Solid 3: Snake Eater, на социјалните мрежи цело време се поставуваше главното прашање… Дали Хидео Коџима е вклучен во овој римејк?! Коџима, сега главен на Kojima Productions кој работи на игри како новото продолжение на Death Stranding и многу повеќе, ја креира и дизајнираше оригиналната Metal Gear Solid 3 кога беше објавена во 2004 година за PS2, но разделбата на Коџима од Konami беше добро нешто да се знае дека всушност он нема никако да биде вклучен во проектов.

IGN разговараше со Konami за новиот римејк на Metal Gear и праша конкретно за тоа дали Коџима и уметникот Yoji Shinkawa биле вклучени или не во овој римејк. Портпаролот на Konami одговори велејќи дека они двајца не се вклучени, но издавачот изјави дека тимот што го развива римејкот ќе „работи напорно“ на римејкот и на портите вклучени во колекцијата Metal Gear Solid: Master.

They are not involved. However, the development team will work hard to create this remake and also the ports (for Metal Gear Solid: Master Collection) so that they can be enjoyed on multiple platforms by even more players all around the world.”

Повторно, со оглед на ситуацијата во која се вклучени Kojima и Konami, не е премногу изненадувачки да се види дека тој не е вклучен во римејкот на Metal Gear Solid 3. Ако ништо друго, ќе беше многу поголемо изненадување да се види дека тој е вклучен. Игрите на Коџима честопати кажуваат неколку пати во воведот и заслугите дека тој е тој што ја направил играта, па иако тој не е вклучен во римејкот на Metal Gear Solid 3, ќе мораме да видиме дали воопшто е наведен во заслугите еднаш. римејкот излезе.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…