PC

Студиото на Loop Hero ги бодри своите корисници од Русија да ја симнуваат играта пиратски

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Потенцијалните купувачи на Loop Hero со седиште во области погодени од економски санкции треба да ја пиратираат играта, објави студиото Four Quarters. Поради санкциите воведени по руската инвазија на Украина на 24 февруари, некои клиенти во Русија можеби нема да можат да користат редовни начини на плаќање за да купуваат игри на Steam.

Руското независно студио – кое не ја поддржува руската инвазија на Украина – ги охрабри своите следбеници да „помогнат да се подигне пиратското знаме“ во објава од 27 март на својата официјална VK сметка. Сподели и торент врска.

Запрашан од корисник како студиото може да се поддржи за време на тековната криза, сметката Four Quarters напиша (преку Google Translate): „можеме да се справиме со тоа, ви благодариме. Ако постои таква можност [да обезбедите поддршка] подобро грижа за вашите најблиски и пријатели“. Откако таа објава привлече големо внимание, Four Quarters се надоврза со ажурирање за развој на Loop Hero, кое потврди дека „нема ништо лошо со торентите“ и дека добил многу понуди за донации. Работата на ажурирањето што е во тек е завршено 80% и ќе продолжи „наскоро“. Посегнав до портпаролот на Деволвер за коментар и ќе се ажурирам ако слушнам.

Додека клиентите во Русија може да имаат проблем со купување игри на Steam и други платформи, развивачите на игри имаат полошо. Плаќањата на Steam се во застој не само во Русија, туку и во Украина и нема да почнат да се исплатуваат до април, објави Тајлер претходно денеска. Valve ја призна ситуацијата, пишувајќи дека „знаеме дека ова е супер фрустрирачко за сите вклучени и се надеваме дека наскоро ќе најдеме подобра резолуција“. Многу компании дадоа недвосмислени изјави за нивните бизниси во Русија, при што како Мајкрософт и Сони ја стопираа продажбата и го блокираа пристапот до продавниците во земјата. Valve – не неочекувано, можеби – не даде таква изјава, но неизбежно треба да ги почитува санкциите изречени од американската влада.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.