Nintendo Друштвени игри

Pokémon TCG добива Дигитална Верзија

The Pokémon Company ја претстави Pokémon TCG Pocket, нова мобилна игра со познатите карти кои што служат за трејдање, која доаѓа некаде во 2024 година. Девелоперите не споделија точен датум на објавување за време на денешната изложба на Pokémon Presents, која беше релативно кратка. Pokémon TCG Pocket ќе им дозволи на играчите да собираат и

Прочитај повеќе
Nintendo

Следната Pokémon Legends игра е Z-A која ќе пристигне во 2025 година

Нова игра во серијалот на Pokémon Legends официјално беше најавена од Nintendo, и таа е сместена во регион што ниту еден играч не го очекуваше – особено ако се земат предвид најновите гласини кои што сугерираа сосема други работи. Главните шпекулации беа дека презентацијата на Pokémon Day во 2024 година ќе ги објави долго озборуваните

Прочитај повеќе
Игрици

The Pokémon Company спремааат голема тужба кон Palworld

Palworld е официјално ставен на метата на The Pokémon Company! Дали сензацијата на мега-гига популарната Palworld е фер пародија на Покемон или е плагијат, каде што ликовите се AI генерирани чудни Фејкомони? Ова е аргументот што ги пали социјалните мрежи од објавувањето на Palworld, и иако се чини дека сите размислуваат за оваа тема. Самата

Прочитај повеќе
PC

Palworld – Клонот на Pokémon пристигнува на PC во Јануари 2024

Palworld веднаш се најде пред очите на многу гејмери кога развивачот Pocketpair го објави својот прв трејлер. Играта со отворен свет зема визуелна инспирација од Pokémon, но додава барем една голема промена… оружја! На Summer Game Fest, добивме уште еден поглед на играта во акција, вклучително и снимка од голем „Pal“ со изглед на диносаурус

Прочитај повеќе
Игрици

Нова Monster Hunter игра од креаторите на Pokémon Go

Niantic прави нова игра од реалниот свет со тематиката и IP-то на Monster Hunter. Денес, Capcom и Niantic Studios ја објавија Monster Hunter Now, нова мобилна игра која ја комбинира играта AR на Niantic со уникатниот стил на Monster Hunter на борба со чудовишта. За разлика од Pokemon Go и другите игри на Niantic кои

Прочитај повеќе
Nintendo

Во Pokémon официјално има преку 1.000 Покемони

Компанијата Pokémon имаат голем успех за славење со тоа што ја надмина границата од 1.000 Покемони со новото видео што го објавија на нивниот YouTube канал. Објавено денес на YouTube и социјалните мрежи, видеото не содржеше никакви најави за нешто повеќе, но е забавна прослава на секој Покемон во франшизата, со посебен белег даден на

Прочитај повеќе