Marvel и креаторите на Pokemon Go Niantic најавија нова игра

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Marvel најави нова соработка со Niantic, производителот на популарната мобилна игра Pokemon Go. На D23 Expo, Marvel и Niantic го објавија Marvel World of Heroes, нова мобилна игра која ја користи технологијата за проширена реалност на Niantic. Играта ќе вклучува играчи кои ќе создадат свој сопствен суперхеројски идентитет и ќе патролираат во нивното соседство за да ги спречат злосторствата и да ги завршат мисијата. На крајот, играчите можат да се здружат со херои како Spider-Man, Wolverine, Captain America и други херои за да ги запрат супернегативците.

Niantic е најдобро познат по нивниот развој на Pokemon Go, неизмерно популарна мобилна апликација која комбинира локации од реалниот свет со фаќање и борба со Pokemon. Niantic оттогаш се здружи за соработки со различни брендови и компании на слични мобилни апликации. Овие апликации обично имаат некаква реална компонента која вклучува посета на локални знаменитости и места од интерес за пристап до различни видови игра. Сите игри ги користат мапите на Niantic управувани од корисниците, како и игра со „проширена реалност“ до која може да се пристапи од камерата на телефонот на играчот.

Иако Pokemon Go беше голем успех и останува една од мобилните апликации со најголема заработка до денес, Niantic не го имитира својот успех со други апликации. Тоа е најголемата игра по „Pokemon Go“, „Harry Potter: Wizards Unite” беше затворена на почетокот на јануари по помалку од три години. На почетокот на оваа година, Niantic најави големи отпуштања на својата работна сила и откажување на неколку други негови планирани проекти, вклучувајќи ја и претходно најавената игра Transformers. Во исто време, Niantic ги објави плановите за лансирање на сопствен IP Periodot, кој вклучува одгледување генерации на измислени суштества, и NBA All-World, игра во која играчите собираат НБА играчи и ги зајакнуваат нивните вештини за да можат да ги предизвикуваат другите играчи во теретаните. И Peridot и NBA All-World треба да бидат објавени подоцна оваа година.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!