Трејлерот за GTA 6 веќе сруши неколку Светски Рекорди

Трејлерот за GTA 6 официјално срушти три светски рекорди, кои беа откриени од Гинисовата книга на Светски рекорди.

Трите светски рекорди соборени од трејлерот за GTA 6 се:

  • Најгледаното видео за отркиување на Видео Игра на YouTube за 24 часа – 90.421.491 прегледи
  • Најлајкуваниот трејлер за Видео Игра на YouTube со 8,9 милиони лајкови само во првите 24 часа
  • Најгледаното видео на YouTube во 24 часа (кое не е музика)! Рекорд кој претходно го држеше MrBeast

Во моментот на пишување, трејлерот за GTA 6 собра неверојатни 106 милиони прегледи, и целосно ја победи гледаноста на трејлерот на GTA 5 кој што моментално има 101 милиони гледања. Трејлерот за GTA 6 моментално е најгледаното видео на каналот на Rockstar Games.

Rockstar Games го објави трејлерот многу предвреме на 4 декември 2023 година, околу 15 часа порано по онлајн протекувањето на трејлерот. Протекувањето се уште не е утврдено од кого е направено и се трага по личноста, но сепак тоа видео имаше огромен “Bitcoin Watermark” на него.

Во соопштението по најавата за играта, беше потврдено дека GTA 6 ќе биде лансирана на PlayStation 5 и Xbox Series S|X, но немаше споменување за издавање на PC. GTA 6 е на пат да биде најбрзо продаваната игра на сите времиња, рекорд кој го држи GTA 5 со импресивни 16,5 милиони единици за три дена – што е еквивалентно на 1 милијарда долари приход…

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!