Quantic Dream се наводно купени од NetEase Games

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Француското студио за развој Quantic Dream, наводно, е купено од NetEase, кинеска компанија за игри позната по партнерството со западните програмери за објавување локализирани верзии на игри. Според извештајот на известувачот и објавувач Том Хендерсон на eXputer, NetEase презема 100% од компанијата, мислејќи дека во моментов не е јасно дали договорот е финализиран. NetEase претходно купи малцински удел во Quantic Dream уште во јануари 2019 година.

Quantic Dream е најдобро познат по раното партнерство со Sony за да издаде повеќе ексклузивни наслови на PlayStation како што се Heavy Rain и Beyond: Two Souls за PS3. Ова партнерство заврши со објавувањето на Detroit: Become Human за PS4, со бројни извештаи за токсична средина на работното место, вклучувајќи обвинувања за расизам и криза. „Квантик дрим“ победи во една тужба за клевета, додека друга загуби од француското издание „Медиапарт“.

Неодамна, Quantic Dream беше откриено дека работи на Star Wars: Eclipse, игра сместена во ерата на High Republic на франшизата. Quantic Dream, наводно, се соочил со проблеми со регрутирање на програмери за проектот, при што новинарите укажуваат дека играта би можела да биде далеку дури во 2028 година. Иако NetEase нема направено толку многу инвестиции како другите големи компании за игри, не е непознат за аквизиции. Го купи јапонскиот програмер Grasshopper Manufacture во октомври 2021 година и ловокрадираше неколку програмери на Јакуза за да го основа студиото Нагоши.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.