Mortal Kombat 1 – Враќање назад кон Корените

Новата Mortal Kombat игра е официјално претставена од NetherRealm Studios и WB Games и треба да ја очекуваме на 19 септември која што ќе биде достапна на PC, PS5, Xbox Series X|S и Nintendo Switch. Претставувањето доаѓа благодарение на неколкуте интересни тизери кои што ни ги претставија креаторите на играта и на кои што сите (делумно) полудевме дека се франшизата се враќа назад кон своите корени. Интересно е исто така колку долго се криеше во тајност но се знаеше дека следната игра на NetherRealm ќе биде Mortal Kombat 12 (иако сега има друго име), а не Injustice 3.

Овој прв маестарелн трејлер ни ги претстави карактерите кои што ќе ги видиме во Mortal Kombat 1 и хард-кор фановите моментално полудуваат од среќа! За жал, целиот список не е откриен, што значи дека единствените ликови за кои знаеме дека се потврдени се оние во трејлерот, кои можете да ги погледнете подолу.

Играта ќе дебатире на 19ти септември оваа година и ќе биде 12тото издание од оваа Борбена/Тепачка Франшиза. Од своето деби во 1992 година, серијалот нема претрпено драматични промени како многу други од ова време. Првата игра која беше за флипери пред 30 години е во голема мера истото нешто како и ова, многу мали промени се случуваат во оваа франшиза.

Првиот трејлер за Mortal Kombat 1 го потврдува враќањето на некои познати лица:Shang Tsung, Liu Kang, Raiden, Scorpion, Kitana, Mileena и Sub-Zero. Но, тие изгледаат сосема поинаку, а тоа е бидејќи навистина се враќаме едно 30 години назад во времето и во историјата.

Последната Mortal Kombat игра на NetherRealm, беше Mortal Kombat 11, која дебатираше во април 2019 година. Девелоперите додада дополнителни 12 карактери во списокот и објавија пакет за проширување, Aftermath, до 2020 година. Во 2021 година, студиото изјави дека „се фокусира на својот следен проект“. Mortal Kombat 11: Aftermath заврши со тоа што долгогодишниот негативец Shang Tsung ја победи Kronika, ѝ ги украде способностите за извртување на времето. Но, херојот на МК, Liu Kang, прави трик за патување низ времето на Tsung, победувајќи го, земајќи ги за себе способностите на Kronika, со планови да создаде временска линија (Тајмлајн). Лиу Канг потоа патува назад во времето за да го тренира оригиналниот Kung Lao, подготвувајќи го за претстојните натпревари во Mortal Kombat.

г

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.