Откриен е новиот актер кој што ќе го дава гласот на Super Mario

Откриен е новиот актер кој ќе го дава гласот на карактерите Super Mario Bros. (Mario и Luigi) и првото појаување ќе го има во новата Super Mario Bros. Wonder. Има неколку ликови во целата фикција толку иконски и врежени во нашите мозоци како Mario. Ликот постои од 80-тите и е еден од најпрепознатливите протагонисти таму. Низок е, носи шарена облека со црвена шапка и сини комбинезони, има густи мустаќи и има многу симпатичен глас што обожавателите го имитираат со години. Тој е еден од најистакнатите ликови во гејмингот и неодамна, верно дојде на големото филмско платно благодарение на Chris Pratt кој го игра во филмот „Super Mario Bros.“. Франшизата Марио од секогаш била релевантна и секогаш била на врвот, па дури и денес! Но сепак после 25 години може се случуваат најголемите промени бидејќи Mario добива нов официјален актер по заминувањето на Charles Martinet.

Долгогодишниот гласовен актер на Марио, се повлекува од улогата и нема да биде во сосема новата игра, Super Mario Bros. Wonder. Ова ги остави фановите да се прашуваат кој ќе ја преземе улогата од тука и имаме одговор, барем за конкретниот случај Wonder. Актерот Kevin Afghani потврди на Твитер дека он ќе биде новиот актер кој ќе ги дава гласовите на Mario и Luigi во играта, а можеби и во иднина. Понатаму не беа дадени други детали, така што не сме сосема сигурни дали он ќе биде постојана замена или не. Можно е Nintendo да продолжи да размислува за работите и да провери каков е приемот на фановите за оваа верзија на ликот пред да донесе каква било конечна одлука.

Гејмерите се прилично озлогласени по тоа што се заштитнички настроени кон ликовите и оние што ги изразуваат. Metal Gear Solid V славно го замени долгогодишниот актер David Hayter од Solid Snake/Big Boss со холивудскиот актер Kiefer Sutherland, што некои обожаватели не го сфатија премногу љубезно. Додуша, имаше некои наративни причини за ова и звучеше многу поразлично од другите верзии на ликот. Се чини дека Afghani направи добра работа за да го одржи духот на Марио жив врз основа на она што веќе го слушнавме.

МАРКЕТИНГ

About The Author

По долгогодишни барања од фановите, PlayStation објави дека конечно ќе ги донесе трофеите на ПЦ. Бидејќи PlayStation продолжи да ја продлабочува својата поддршка за платформата за PC со нови изданија на игри, фановите почнаа да сакаат да видат дополнителни елементи и функции што се гледаат на PS5 и PS4. Сега, веројатно најголемата таква карактеристика, Трофеи, конечно треба да се појави на компјутер со следното издание на PlayStation за хардверот.

Ловците ги острат нивните контролери

По ексклузивниот извештај на TrueTrophies дека Sony тестира трофеи за PlayStation PC уште во 2023 година, воодушевени сме што можеме да кажеме дека трофеите на PlayStation PC конечно се потврдени за лансирање во мај 2024 година. Плус, сето тоа започнува со една од најдобрите игри за PS5 на компјутер што добива поддршка за трофеи при лансирањето!

Објавено преку блогот за PlayStation, трофеите за PlayStation PC ќе бидат пуштени во четврток, 16 мај 2024 година, заедно со издавањето на Ghost of Tsushima Director’s Cut за компјутер. Ова значи дека на PC за првпат ќе има отклучување на Платинум трофеј. Новата трофејна компатибилност на компјутер, исто така, ќе биде лансирана заедно со новото преклопување на PlayStation/PC, кое исто така ќе ви овозможи да ги префрлите списокот на пријатели и поставките на профилот на PSN од PS5 и PS4.

Корисниците на PC ќе треба да се најават на нивните PSN акаунти додека играат игри на компјутер компатибилни со трофеи за да добиваат трофеи. Тоа ќе им овозможи и пристап до нивниот PSN.

Исто така, не е потврдено дали претходно објавените игри за PC PlayStation ќе добиваат поддршка за трофеи или дали сите PlayStation PC игри ќе добиваат поддршка за трофеи понатаму. Безбедно е да се претпостави дека игрите како God of War Ragnarok и Marvel’s Spider-Man 2 ќе добијат поддршка за трофејот за PlayStation PC кога на крајот ќе бидат лансирани на платформата. Сепак, останува нејасно дали игрите како Horizon Forbidden West или Ratchet и Clank Rift Apart ќе го следат примерот.