Nintendo работат на нова Princess Peach игра

Нинтендо објави дека новата спин-оф игра на Супер Марио, фокусирана на Princess Peach е во развој и ќе дојде на Switch следната година. Низ историјата на Нинтендо, Peach е лик кој често не добивал свои индивидуални игри. Надвор од насловот на Nintendo DS Super Princess Peach, познатата хероина често се гледа заедно со Марио, Луиџи и други ликови во различни игри на Nintendo. Сега, Peach сама ќе биде фрлена во центарот на вниманието во нов проект кој сè уште има голем број непознати елементи.

Откриено за време на денешната Direct презентација, Nintendo објави дека работи на нова игра за Switch каде принцезата Peach ќе биде главниот лик контролиран од играчите. Играта, која сè уште нема официјален наслов, беше прикажана многу кратко за време на преносот и оние во Нинтендо не кажаа многу за тоа што ќе вклучува. Познато е дека оваа игра на Princess Peach ќе пристигне во одреден момент во 2024 година, но надвор од ова, моментално малку друго е познато.

Иако не се знае многу за оваа неименувана игра Peach, Нинтендо покажа многу малку од самата игра. Врз основа на таа снимка, овој проект се чини дека е според природата и се гледа Пич како трча низ околината што се одвива на сцената. Исто така, се чини дека има голем број нови ликови кои Peach ќе ги запознае во текот на оваа игра.

Најверојатно, Нинтендо нема да заврши да зборува многу повеќе за оваа титула на Princess Peach за Switch до уште многу месеци по патот. Во моментов, компанијата е фокусирана на своите игри што ќе бидат лансирани во 2023 година, кои вклучуваат Pikmin 4, Detective Pikachu Returns и нејзиниот нов римејк на Super Mario RPG. Штом сите овие наслови ќе завршат со лансирање на Switch, се чини дека ќе почнеме да добиваме подлабоко поглед на тоа што ќе има овој наслов на Peach.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…