Super Mario RPG добива Remake верзија

За време на денешниот Nintendo Direct, Nintendo и Square Enix официјално објавија римејк на Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars. Римејкот едноставно ќе го носи насловот Super Mario RPG и ќе ја нуди истата изометриска перспектива видена во оригиналната игра, но со прекрасна нова графика. Играта ќе биде објавена на 17-ти ноември на Nintendo Switch, што би требало да биде многу добра вест и за долгогодишните фанови и за оние кои никогаш не добиле шанса да го искусат оригиналот. Гласините кружеа за играта претходно оваа недела, а тие гласини сега се потврдени!

Super Mario RPG ја одбележа последната игра објавена од Square на Super Nintendo, пред компанијата да го префрли фокусот кон платформата PlayStation. Сквер и Нинтендо имаа големи расправии поради тој потег и тие двајца не работеа заедно неколку години. Деновиве двете компании имаат многу поблиски односи, а многу игри од издавачот се објавени на Switch. Додека Super Mario RPG беше објавен на виртуелната конзола Wii и Wii U, играта мистериозно недостасуваше од Nintendo Switch Online. Фановите поминаа години буквално молејќи го Нинтендо да го додаде на услугата, но се чини дека двете компании се одлучија наместо да ја преработат играта.

Од објавувањето на Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars, Марио стана главен дел од жанрот RPG. Играта ја инспирираше серијата Paper Mario, како и насловите како Mario & Luigi: Superstar Saga. Ќе биде интересно да се види како новодојденците се чувствуваат за играта, како и за нејзината единствена актерска екипа. Ликовите како Џено и Малоу станаа омилени со текот на годините, а Џено беше често баран лик за Super Smash Bros. Ultimate. Додека херојот не влезе во играта како борец, додадена е облека на Mii Fighter базирана на Џено. Можеби појавувањето на ликот во римејкот на Super Mario RPG ќе му даде поголема шанса да се појави во следната игра на Smash Bros.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…