Кралицата го продава својот златен Wii

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Цена по договор

Многу добро познатиот и “one-of-a-kind” златен Wii кој што беше направен за кралицата моментално е ставен на аукција. Веројатно кралицата веќе е толку стара што ни Wii Sports и е многу за рекреација.

Оваа уникатна промотивна конзола беше направена од THQ уште во 2009 година како трик за лансирање на просечна колекција на мини игри. Издавачот славно се обиде да ја испрати конзолата до кралицата – иако таа никогаш не стигна до кралските раце. И тоа е многу тажно бидејќи 13 години кралицата имала нешто многу добро, а не го ни видела.

Сега, конзолата – која што е и многу уникатно парче од историјата на гејмингот и конзолите – е ставена на Аукциската страница Goldin. За време на пишувањето на овој текст се продава за само $2,000. Иако е интересна цена, замислете колку многу повеќе би коштала конзолата доколку кралицата навистина барем малку играла некоја Wii игра! И дали тогаш можеби тој што ќе ја купи станува дел од кралското семејство?

Приказната за златното Wii на кралицата беше добро хронизирана со текот на годините, особено од People Make Games, каде беше опишано како конзолата била брзо вратена на испраќачот од Бакингемската палата, а потоа си седела и си фаќала прашина некаде во THQ повеќе од една деценија.

“Presented here is the ultimate Wii collectible, commissioned especially for Her Majesty the Queen herself for a (somewhat goofy, and ultimately unsuccessful) marketing ploy, ‘The Golden Wii’,” the sale’s description reads. “The console and controller are both plated in 24 karat gold.

“Both exhibit minor handling wear, with the controller displaying scattered chips to the gold plating. The bundle includes the console, one controller, a copy of BIG Family Games, sensor bar, and all necessary cables. The Wii will come with a Letter of Provenance from our consignor attesting to its history and authenticity. Don’t miss your opportunity to own this truly one-of-a-kind Nintendo collectible! (Crown Jewels not included.)”

Ова не е првпат златното Wii на кралицата да биде ставено на продажба! Претходниот обид да се продаде конзолата преку eBay (за 300 илјади долари!) беше погоден од онлајн пазарот со сметање дека тоа е бизарна цена некој да плати за вакво нешто. И од тогаш некако ни трага ни глас за конзолата.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.