Kanye West сака да прави игра заедно со Shigeru Miyamoto

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Се вели дека креаторот на Марио го нарекол прототипот „многу возбудлив“

Раперот и модниот дизајнер уште во 2016 започна нешто да збори за игра која што би се викала “Only One” но реално никој не го сфаќаше сериозно бидејќи се работи за Kanye, музичар, што има он со гејминг. Насловот на играта беше ист како името на песната од 2014 година што West ја напишал за неговата ќерка North, раскажана од перспективата на неговата покојна мајка Donda West.

„Работам на видео игра и сакав да ви покажам на сите“, рече Вест кога ја најави играта. „Идејата на играта е мајка ми да патува низ портите на рајот“.

Пред јавното откривање на играта, се тврди дека Kanye се обидел да ги убеди Nintendo да го преземат проектот, па дури зборувал и со самиот Miyamoto! Поранешен вработен во IGN и актуелен главен продуцент на заедницата на Twitch, Zachary Ryan, тврди дека на почетокот на 2016 година отпатувал во New York за да направи интервју со Miyamoto за Star Fox Zero.

Кога името на West се појавило за време на разговорот што Ryan го имал со претставник на Nintendo за новиот албум на раперот, Miyamoto наводно слушнал и почнал да раскажува анегдота за претходниот Е3 преку неговиот преведувач.

“He said that Kanye had shown up at the Nintendo booth unannounced and asked for an audience with Miyamoto specifically, right then and there,” Ryan tweeted.

“He went on to say that Kanye showed him the prototype for a video game. In it, you played as Kanye’s late mother flying to heaven, set to a soundtrack conducted by Kanye himself.”

Додаде “He was shaking his head as he described it, not like he thought it was a bad game… but more so in the way that he just sorta couldn’t believe that Kanye West was pitching him a video game.”

Откако Kanye ја раскажал својата идеја за играта, се вели дека Miyamoto бил некако погоден и многу зачуден дека тоа звучело многу добро!

“At the end of the story, he nodded and said ‘it was very interesting’. There was a long pause and he added ‘it was very moving’,” Ryan recalled.

“Then he laughed REALLY hard and said ‘Kanye West wanted to make a game with Nintendo’ and then, in English, ‘Wow!’ and gave me two thumbs up.”

Ryan: “I fucking lost it. I laughed so hard. What an absurd turn of events. Not only that it happened but that the story was relayed to me in this VERY SPECIFIC way.”

Според Ryan, Kanye го најавил ова само една до две недели по разговорот со Miyamoto. Изгледа дека Kanye многу бил радосен па решил да не чека. Но еве, се уште не сме ја виделе играта од Kanye со Nintendo…

Но сепак ова можеби нема никогаш да испадне реалност бидејќи Kanye и во 2020 година разговарал со Reggie Fils-Aimé, но и од него бил одбиен. Веројатно сфатил дека Miyamoto не е заинтересиран, но очигледно никој од Nintendo не е заинтересиран за Kanye.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.