Се најави The Lord of the Rings: Return to Moria

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Новата игра од серијалот на The Lord of the Rings – наречена Lord of the Rings: Return to Moria – денес беше објавена од независниот развивач Free Range Games и издавачот North Beach Games заедно со дебитантскиот трејлер што ја прикажува „единствената видео игра во изработка на преживување поставена во четвртиот Age од Middle-earth.“ Откриена за време на летната изложба на Epic Games за време на Summer Game Fest, играта ги следи Џуџињата од Middle-Earth во сосема нова и оригинална авантура за враќање и обновување на татковината на Џуџињата – Moria.

Играта во моментов е планирана да излезе некаде во пролетта 2024 година само за PC. И како што веројатно може да претпоставите од фактот дека беше откриено на летниот изложбен саем на Epic Games, тоа ќе биде ексклузива на Epic Games Store, барем при лансирањето.

“We at Free Range Games are absolutely thrilled to finally reveal The Lord of the Rings: Return to Moria. J.R.R. Tolkien and all of his creations within Middle-earth are near and dear to our hearts, and this project presents an amazing opportunity to create new experiences born from one of the greatest stories ever told. We are pouring a lot of passion into the game to give players an unforgettable experience. “

Chris Scholz, CEO of Free Range Games

Chris Scholz додека збореше за што да очекуваме од играта го кажа и описот на играта и е селднов:

“The story of The Lord of the Rings: Return to Moria takes players beyond the books and into the Fourth Age of Middle-earth, the fantastical world created by J.R.R. Tolkien. Summoned to the Misty Mountains by Lord Gimli Lockbearer, players take control of a company of Dwarves tasked to reclaim the lost spoils from the Dwarven homeland of Moria-known as Khazad-dûm or Dwarrowdelf-in the depths below their very feet. Their quest will require fortitude, delving deep into the Mines of Moria to recover its treasures. Players will join forces to survive, craft, build and explore the iconic, sprawling mines. Courageous expeditioners will need to be vigilant as mysterious dangers await.”

Описот на The Lord of the Rings: Return to Moria

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.