Во изработка е Minecraft RTS игра

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Во подготовка е уште една игра на Minecraft, а овој пат, наводно, се работи за наслов на RTS.

Поранешниот водител на Giantbomb, Jeff Gerstmann, разговараше за она што го видел од играта минатата ноќ преку Twitch и предложи дека е доволно далеку во развојот, таа потенцијално може да биде откриена како дел од Microsoft Xbox и Bethesda Showcase во недела.

Што се однесува до самата игра, за која Gerstmann рече дека моментално е во фаза на тестирање, таа ги става играчите во некој лик на Steve (главниот карактер во Minecraft) која ги насочува другите да се борат против непријателите на Minecraft, како што се Piglins.

“I don’t know if this is something that’s going to get announced at Microsoft’s event but there’s a new Microsoft spin-off in the works. Microsoft appears to be testing it out and putting it out under a code-name… From the basic descriptions, and I got to see a couple of screenshots of it, it seems like a real-time strategy game – an RTS of sorts. But the difference is you’re controlling a Steve-esque unit on the field and ordering your units around in a third-person view. And you’re taking on Piglins and it’ll have a story and cut-scenes and all this other stuff.”

Jeff Gerstmann

Gerstmann не објасни кое студио работи на проектот, иако се верува дека ова е посебна игра од претходно протечениот спин-оф на стратегијата 4X што се работи во студиото Ashes of Singularity Oxide Games. Тој проект, за кој се вели дека е повеќе сличен на Civilization за PC и Xbox, засега останува во тајност.

Се разбира, ова не се првите спин-оф на Minecraft од Microsoft. Популарните Minecraft Dungeons на Mojang продолжуваат да добиваат нови содржини, иако Minecraft Earth сличен на Pokémon Go сега е затворен.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.