Актерот Jack Black ќе го игра Steve во Филмската Адаптација на Minecraft

Актерот Џек Блек потврди дека ќе биде во филмот за Minecraft со новата објава на Инстаграм. Адаптациите на видео игрите се големи како филмовите за суперхерои овие денови. Индустријата за игри е значително поголема од речиси секоја друга забавна индустрија во однос на приходите, па дури и досегот во некои случаи. Тој е неверојатно достапен и многу монетизиран.

Практично секој поседува уред кој може да игра игри без разлика дали е телефон, телевизор со интернет, конзола или компјутер и како таков, го прави прилично лесно да се вклучите во игра дури и ако е нешто едноставно како Candy Crush. Како што растеше гејмингот, стана важно за филмската и телевизиската индустрија да се обидат и да профитираат од тој успех и да приспособат некои од овие својства, правејќи го правилно од обожавателите, но исто така изложувајќи ги работите како The Last of Us пред нова публика.

Многу години се чека Minecraft

Со години, филм за Minecraft е во мислите на Warner Bros. За него се дискутираше подолго време откако експлодираше во популарност во текот на 2010-тите и сега, таа е број еден најпродавана игра на сите времиња и има апсурдни количини на стоки. По успехот на бројни други адаптации, се чини дека WB се здоби со самодоверба да го повлече чкрапалото за создавање на Minecraft и снимањето се очекува да започне многу наскоро.

Пред малку беше потврдено дека Џејсон Момоа ќе ја предводи актерската екипа во непозната улога и сега, дознаваме дека Џек Блек исто така ќе глуми во филмот. Актерот се огласи на Инстаграм за да ја потврди веста со хумористичен пост каде што чита книга со наслов „Основите на Minecraft“ со натпис „Актерот се подготвува“. Засега немаме идеја кој ќе игра во филмот, бидејќи Minecraft навистина нема приказна, па може да биде некој сосема нов и оригинален.

Инстаграм Објавата на Јек Блек

Се очекува филмот да биде играна адаптација, но не сме сигурни како точно ќе биде визуелизиран бидејќи Minecraft има многу карактеристичен изглед. Може едноставно да гласи анимиран/CG лик, но само ќе треба да почекаме и да видиме. Во секој случај, Џек Блек е голем гејмер и може да се најде како постојано зборува и игра игри низ социјалните мрежи. Се чини дека ќе бидеме во сигурни раце со оваа адаптација кога ќе излезе во кината на 4 април 2025 година.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата