Компанијата META купи 3 Гејминг студија

Родителската компанија на Facebook – META, објави оваа недела за време на нивниот најнов настан Meta Connect дека купиле три студија кои сега се дел од тимот на Ocolus Studio. Овие три студија се Camouflaj, Twisted Pixel и Armature Studio, креатори кои луѓето може да ги препознаат за нивните проекти во и надвор од виртуелната реалност, вклучувајќи работа на некои големи IP’s како Iron Man и Resident Evil. Сè уште не е откриено на што работат овие новостекнати студија.

Првиот од тие студија, Camouflaj, е оној што луѓето може да го препознаат за стелт играта Republique која беше објавена во 2015 година, но доби уште еден наплив на играчи оваа година кога беше бесплатна за играње. Корисниците на VR може да се сетат на нив како развивачи на Marvel’s Iron Man VR, играта што ве стави во оделото на Iron Man и ви дозволува да летате наоколу во него од перспектива на прво лице, VR.

Twisted Pixel на сличен начин постои веќе некое време и има потфолио што опфаќаат повеќе платформи како што се Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch и PC. Во поново време студиото работеше на игри како Wilson’s Heart и Path of the Warrior кои беа развиени за Oculus Rift, така што тие создаваат уште една природна аквизиција на Meta со оглед на нивната виртуелна реалност.

Заокружувањето на триото студиа купено од META е Armature Studio, развивач со мешавина од оригинални изданија и пристаништа во своето портфолио. Тие порти вклучуваат работа на IP-адреси како Metal Gear Solid, Injustice, Borderlands и Bayonetta. Корисниците на VR можеби најдобро ќе ги паметат како оние што го донесоа Resident Evil 4 на Oculus VR.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

WP Post Author

Summer Game Fest конечно е тука, а со него и сосема нов трејлер за очекуваната трета сезона на Netflix на The Witcher. Geralt, Ciri, Yennefer и Jaskier се враќаат во акција во сезона 3, а нивната цел број еден е да ја заштитат Ciri од постојано менување и сè понестабилно континент. Тоа ги води до Aretuza, но она што се смета за безбедно засолниште, за жал, на некој начин станува стапица на смртта, а тоа ќе го гледаме во текот на целата сезона. Трејлерот ги задева сите овие елементи, како и мноштвото нови чудовишта, повеќе од мајтапењето на Geralt and Jaskier што ги обожаваме, а Ciri навистина се впушта во своето како Witcher на тренинг. Целосниот трејлер од Summer Game Fest можете да го погледнете подолу.

Континентот никогаш не бил понепредвидлив, а за време на настанот Tudum на Нетфликс, водителката Lauren Schmidt Hissrich изјави дека тоа ќе има голема улога во сезона 3. Можеме да видиме сè што се менува на континентот, што е супер возбудливо“.

Додека војната беше задевана во сезоните 1 и 2, таа конечно ќе стане реалност во сезона 3 и никој нема да замине неповреден. „Војната се закануваше толку долго“, рече актерот од Jaskier Joey Batey. „Конечно велиме: „О, боже. Тука е“. Епизмот, влогот за континентот, во макро смисла, е огромен, но микро влоговите се уште поголеми“.

Сезона 3, исто така, ќе биде последната сезона на Хенри Кавил како Гералт од Ривија, иако тоа нема да биде последната сезона од шоуто. На местото на Кавил во улогата ќе дојде Лиам Хемсворт, кој ќе ја преземе улогата во сезоната 4 и понатаму. Шоуто неодамна беше потврдено за 5-та сезона, така што се чини дека има доста од авантурата на Гералт што допрва треба да се истражи на малите екрани.