Nintendo

Платформерот Imp of the Sun доаѓа и на Nintendo Switch

2D акциониот платформер Imp of the Sun ќе доаѓа и за Nintendo Switch, потврдија Fireshine Games и Sunwolf Entertainment. Играта првично беше најавена за PC, и беше одложена изминатава година, па ќе биде објавена оваа година, а ќе биде достапна на Steam и на Epic Game Store. Imp of the Sun комбинира брза борба и […]

Прочитај повеќе
Новости

Fortnite собрале $36 милиони за помош во Украина за помалку од 48 часа

Epic Games и Microsoft успеаја да соберат неверојатни 36 милиони долари за помалку од 48 часа, кои ќе бидат наменети за хуманитарна помош во Украина. Во текот на викендот, двете компании ветија дека приходите од какви било купувања со вистински пари направени во Fortnite помеѓу 20 март и 3 април ќе бидат наменети за избор […]

Прочитај повеќе
Новости

Играчите на Far Cry 6 се изненадени со Stranger Things мисија/кросовер

Far Cry 6 на Amazon Luna, Google Stadia, PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S и Xbox Series X добива нова содржина оваа недела, благодарение на хит ТВ-шоуто на Netflix, Stranger Things. И за разлика од некои други содржини на играта по лансирањето, оваа содржина е бесплатна. Додека DLC на Vaas, Pagan Min и […]

Прочитај повеќе
Xbox

Бушави XBOX контролери се објавени за премиерата на филмот Sonic The Hedgehog 2

Можеби најнеобичните контролери на Xbox досега се откриени, бидејќи Мајкрософт создаде специјални нови нејасни подлоги за игра инспирирани од влакната од еж на Sonic за да го промовира филмот Sonic the Hedgehog 2. Прилагодените контролери на Xbox не се нудат на продажба комерцијално, но обожавателите можат да влезат во наградна игра за да ги добијат. […]

Прочитај повеќе
Xbox

Следната авантура на Sea of Thieves е смело спасување на морската тврдина

Следната авантура на Sea of Thieves започнува во четврток, а таа ги задолжува пиратите со цел да ги спасат сиромашните жители на Golden Sands Outpost. Авантурите се релативно нов додаток на Sea of Thieves; овие наративни настани со ограничено време имаат за цел да додадат чувство на живост во светот. Дури и ако играчите не […]

Прочитај повеќе
PC

Откриени се харверските барања за PC верзијата на Tiny Tina’s Wonderlands

До излегувањето на Tiny Tina’s Wonderland има помалку од 10 дена до излегувањет, и доколку планирате да ја играте играта на PC денес ни ги открија хардверските барања кои што ќе бидат потребни да ја играте играта. За тие што не знаат ова е спин-оф серијал од мегапознатиот Borderlands серијал и една од подобрите игри […]

Прочитај повеќе
Новости

Првото големо ажурирање на Elden Ring додаде повеќе тајни, квестови и луѓето во веќе огромниот свет

Elden Ring го доби ажурирањето V1.03, и иако тој скромен број можеби не сугерира ништо вредно за одбележување, играта всушност тајно додаде и поправи некои прилично големи и важни работи! Прво, а можеби и најнеочекувано, е листата на содржини што се воведени во играта. Како и можноста да се означи името и локацијата на NPC […]

Прочитај повеќе
Новости

Godfall добива огромен и бесплатен Update

Godfall ќе добие огромен и бесплатен update кој што ќе се вика ‘Exalted Update’ на 7ми април во секоја верзија на играта (Challenger, Deluxe, Ascended или Base) и тоа на сите платформи. Тоа значи дека ќе биде бесплатен за сите играчи на PS4/5 и PC. Претстојното бесплатно ажурирање од Gearbox Publishing и развивачот Counterplay Games […]

Прочитај повеќе
PlayStation

Hogwarts Legacy – Време на излегување и прв гемплеј од играта беше прикажан на State of Play

Hogwarts Legacy – новата игра од светот на Harry Potter која што е во развој за PC, PS4/5, XBOX ONE/S/X, после одредено време се појави на површина за прв пат откако беше прикажана во 2020 година. Во овој State of Play се откри првиот поглед на играта со давајќи опширен преглед на оваа игра, плус […]

Прочитај повеќе