Новости

На 5ти декември го добиваме Првиот трејлер за Grand Theft Auto 6

Идемееее!!! Rockstar Games откри дека трејлерот за GTA 6 ќе се појави на 5 декември во 15 часот, ставајќи крај на шпекулациите за тоа кога, каде и како ќе биде објавен. Пред само неколку недели легендарната фирма објави дека ќе ја открие следната генерација на Grand Theft Auto во декември, а сега, знаеме кога. Трејлер!

Прочитај повеќе
Xbox

XBOX сакаат да го протнат Game Pass и на Nintendo Switch и на PlayStation 5

Во текот на последните неколку години, визијата на Microsoft за индустријата за видео игри се прошири надвор од поддршката за само една конзола. Наместо тоа, компанијата има тенденција да зборува за „екосистемот Xbox“ и начинот на кој играчите сега можат да уживаат во игрите и услугите на Xbox на PC и мобилни уреди преку Xbox

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Five Nights at Freddy’s 2 е веќе во изработка

Five Nights at Freddy’s излезе во кино салите и на Peacock минатиот месец, а филмот беше огромен успех за Blumhouse Productions и Universal Pictures. Додека Five Nights at Freddy’s беше еден од најскапите филмови што Blumhouse Productions некогаш ги продуцирал, ризикот се исплатеше, бидејќи стана и филм со најголема заработка на компанијата досега. Не би

Прочитај повеќе
Поп-култура

Адаптацијата на Cyberpunk 2077 на големото платно треба да ја видиме во 2025 година

Уште во октомври, CD Projekt Red најави нов проект кој што треба да е адаптиран игран филм базиран на Cyberpunk 2077. Во тоа време, многу малку информации беа откриени; не ни знаеме дали овој проект ќе биде стриминг серијал или филм! Едно нешто што CD Projekt Red го откри е дека проектот е во развој

Прочитај повеќе
Новости

Sons of the Forest официјално излегува од ран пристап во февруари 2024 со големо Ажурирање

„Sons of the Forest“ беше пуштена во ран пристап уште во февруари 2023 година и оттогаш се покажа неверојатно добро. Доби постојана грижа и внимание од своите девелопери, Endnight Games, и брзо стана важена како една од најдобрите хорор игри за преживување на пазарот, надминувајќи ја најпродаваната прва игра, The Forest, која беше пуштена уште

Прочитај повеќе
PlayStation

Заборавете на PlayStation 5 Slim, сега имаме PlayStation 5 TINY

Во неодамнешното видео поставено на каналот за технологија на на YouTube-рот, Not From Concentrate, беше откриено дека PS5 Slim едноставно не е доволно мал – може да стане многу, многу помало. Всушност, може да се направи помал, како што докажа оваа прилагодена градба од „NFC“. Во текот на единаесет или нешто минути, PlayStation 5 Tiny

Прочитај повеќе
Игрици

Minecraft Legends добива големо бесплатно Ажурирање

Xbox Game Studios и Mojang објавија дека Minecraft Legends добива бесплатно големо ажурирање на сите платформи. Ажурирањето, кое се прогласува како „најголемото ажурирање“ на играта, содржи вештерки, жаби, клангер и многу повеќе. Вештерките се нови „мистериозни, но желни сојузници“ кои ќе им помогнат на играчите со лансирање отровни напивки кон непријателите. Покрај вештерката, можете да

Прочитај повеќе
Игрици

SEGA се разочарани од продажбата на Sonic Superstars

Од самиот почеток, се знаеше дека Sonic Superstars ќе имаше многу тешка продажба и дека нема да ги исполни барањата на SEGA. Објавена на 17 октомври, играта се појави на пазарот само три дена пред Super Mario Bros. Wonder на Nintendo. И сега, за време на последниот повик за заработка, потврдено е дека Sonic Superstars

Прочитај повеќе
Технологија

Unity со нови 265 отпуштања од фирмата како дел од рестартирањето

Unity ги потврди плановите за отпуштање на 265 работни места или 3,8% од својата глобална работна сила како дел од „ресетирањето“ на компанијата. Отпуштањата се поврзани со раскинувањето на договорот за професионални услуги што го имаше Unity со компанијата за дигитални ефекти Weta FX, пренесува медиумот Reuters. Договорот беше склучен откако Unity го купи одделот

Прочитај повеќе
Игрици

Следната година во Cult of the Lamb се додаваат опции за Секс меѓу карактерите

Популарната инди игра Cult of the Lamb треба да додаде секс во играта следната година. Да, добро прочитавте. Официјалниот профил на Твитер денес објави дека ќе се „додаде секс во играта“ доколку достигнат 300.000 следбеници до крајот на годината. За два часа профилот ја надмина таа цел, а профилот тоа го објави за навидум да

Прочитај повеќе