Сите новости што ги добивме на The Game Awards 2023

Најголемата манифестација за Гејминг каде што се одлучуваат кои се најдобрите игри во годината „The Game Awards“ се одржи повторно оваа година по 10ти пат, и како секоја година манифестацијата има многу работи што може да понуди!

Водителот Geoff Keighley како и секоја година ја отвори манифестацијата со тоа што го покани на сцена актерот којшто го дава гласот на Kratos во God of War игрите Christopher Judge. Интересно е како на целата публика во Peacock Theater и сите ните коишто гледавме на стримовите во живо, бевме малку разочарани бидејќи ќе слушаме уште еден говод од 8 минути. Но добро е како самиот Christopher Judge направи хумор на своја сметка, и многу ги навреди креаторите на Call of Duty: Modern Warfare III за нивната прекратка кампања.

Првото претставување на игра беше направено од еден од моите најдобри актери што некогаш постоеле Matthew McConaughey којшто ја претставио играта „EXODUS“.

Exodus

EXODUS е епска нова научно-фантастична акциона-авантуристичка RP игра, развиена од тимот на Archetype Entertainment. Во продукција на Blur Studio. СТАНЕТЕ ПАТНИК. Или како што кажа Matthew McConaughey нешто што е многу слично на легендарниот Interstellar филм

God of War Ragnarok: Valhalla

Кратос војува низ Валхала во бесплатно ажурирање за GoW Ragnarok. Valhalla е експанзија преполна со акција. Експанзијата е целосно бесплатана и пристигнува за PS4 и PS5 на 12ти декември 2023!!! ЗА САМО НЕКОЛКУ ДЕНА

KEMURI

Оригинално IP конципирано и креирана од Икуми Накамура, развиена од UNSEEN. KEMURI ве повикува во царството каде што непредвидливото се среќава со извонредното во урбана џунгла каде мистериозните суштества – ЈОКАИ – се кријат меѓу населението. Станете Ловец на YOKAI и користете го вашиот FOX WINDOW за да ги откриете мистериите на градот и да донесете рамнотежа во светот. Нурнете во возбудлива авантура сами или со пријателите, ловете јокаи со стил, соберете ги нивните моќи и соочете се со уште поголеми предизвици.

Sega 5 Games Remakes

Sega преработува еден тон од нивните класични игри, вклучително и Jet Set Radio, Crazy Taxi, Shinobi и многу повеќе. 5 игри сите во еден трејлер.

DRAGON BALL: Sparking! ZERO

Dragon Ball Z Budokai Tenkaichi 4 официјално откриено како DB Sparking Zero!

The Casting of Frank Stone

Умешноста за раскажување приказни на Supermassive Games се среќава со универзумот Dead by Daylight во прогонувачка хорор игра која наскоро нема да биде заборавена. The Casting of Frank Stone се наѕира над Сидар Хилс, град засекогаш изменет од неговото насилно минато. Како што група млади пријатели ќе откријат, наследството на Стоун натопено со крв длабоко сече, оставајќи лузни низ семејствата, генерациите и самата структура на реалноста. Во длабочините на Орегон, грозоморните злосторства на садистички убиец предизвикуваат ужаси кои не можат да се разберат. Навлезете во мистеријата на Седар Хилс заедно со оригиналната екипа на ликови поврзани заедно на едно изопачено патување каде ништо не е баш како што изгледа. Секоја одлука што ја донесувате ја обликува приказната и влијае на судбината на ликовите во неа. Преполни со емотивни удирања во стомакот и ужас со високи влогови, откријте како едноставната одлука може да стане вистинска дилема што го потресува срцето. За оние кои наоѓаат утеха во непознатото и се радуваат во гротескното, кинематското раскажување на Supermassive Games носи нови нивоа на емоции, потопување и интензитет во овој мрачно богат универзум. Искусете го досега невидениот поглед на поширокиот свет на Dead by Daylight, познатата хорор игра со повеќе играчи на Behavior Interactive. Исполнета со застрашувачки пресврти, оваа темна оригинална приказна сигурно ќе ве прогонува долго откако ќе заврши.

Visions of Mana

Rise of the Ronin

Јапонија на крајот на 19 век се карактеризира со падот на шогунатот Токугава, период на угнетување и стагнација. Истражете го огромниот свет од Јапонија од доцниот период на Едо со коњи и едрилици, додека се борите со непријателите користејќи широк опсег на оружје и опрема – навалица како мечеви и копја, како и оружја како огнено оружје и фрлено оружје.

“OD” на Hideo Kojima и Jordan Peele

Хидео Коџима дојде на The Game Awards 2023 за да го објави OD, нов наслов од Kojima Productions. Со OD, Хидео Коџима се обидува да направи нова форма на спојување на медиумите игра и филм. Како што откри Хидео Коџима, Џордан Пил исто така беше откриено дека соработувал на OD.

Jurassic Park: Survival

Rocket Racing

Warframe – Whispers in the Walls Експанзија

Tales of Kenzera ZAU

Подгответе се за авантура во прекрасните и предавнички земји на Кензера како Зау, млад шаман кој се пазари со Богот на смртта за да ја врати својот Баба (татко) од темнината. Започнете со потресна приказна за еден играч, обликувана од сопственото искуство со тагата на актерот Абубакар Салим, откривајќи како љубовта ни дава храброст да продолжиме по катастрофалната загуба. Искористете ги силите од Сонцето и Месечината за да ги победите немирните духови во ритмичка борба и да станете достоен Нгага: духовен исцелител. Откријте богат универзум со нераскажана приказна за хаос и ред и патувајте низ мистичните 2,5D царства преплавени со бои и длабочина, охрабрени од волшебната оригинална партитура на повеќенаградуваната композиторка Наинита Десаи.

The First Berserker: Khazan

Неверојатна уметничка насока и битки со големо влијание има изобилство во The First Berzerker: Khazan, акционен RPG развиен од Neople, креаторите на Dungeon & Fighter.

Marvel’s Blade

Во Marvel’s Blade, Ерик Брукс е легендарниот Дејвокер, получовек, полувампир растргнат помеѓу топлото општество на живите и брзата моќ на вампирите. Од Bethesda и Arkane Lyon, студиото што ви ги донесе Dishonored и „DEATHLOOP“, Marvel’s Blade е зрела игра за трето лице за еден играч, сместена во срцето на Париз, која сега се развива во соработка со Marvel Games.

Last Sentinel

Поставена децении од сега во реконструиран Токио, играте како Хироми Шода во Last Sentinel, акциона игра со отворен свет фокусирана на наративност од Lightspeed Studios.

The First Descendant

Light No Fire

Претстојната амбициозна авантура на Hello Games (Шон Муреј) ветува вистински отворен свет. Мултиплеер, процедурална, неистражена, фантастична Земја. Погледнете го откритието на трејлерот за Light No Fire.

Stormgate

GUILTY GEAR -STRIVE- Season Pass 3 Playable Character #2

Final Fantasy XVI DLC’s Trailer

The Finals

Monster Hunter Wilds

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)