Еспорт

Професионалните League of Legends играчи ќе протестираат против предложените промени во правилата

The League Championship Series е највисокото ниво за професионалните е-спорт настани на League of Legends и една од најголемите лиги за професионален спорт во светот. Но, според новинарот за е-спорт, Mikhail Klimentov, наскоро би можело се тоа да се укине и да престане со работа, бидејќи Здружението на играчи LCS повикува на гласање за отказ…

Прочитај повеќе
Новости

Project L – Фајтинг играта на League of Legends со многу новости

Паблишерот Riot Games и развивачот Radiant Entertainment споделија многу нови информации за Project L, фајтинг играта која што се класифицира како спин-оф на League of Legends. Project L е сместена во Runeterra, универзумот на League of Legends. Играта ќе биде целосно бесплатна како сите останати игри на Riot Games, и треба да ја видиме негде во

Прочитај повеќе
Колумна

Сакса кралу, фала ти!

Дали сте ја слушнале поговорката „Ние стоиме на рамењата на џинови“ или во оригинална форма „We stand of the shoulders of giants“. Таа поговорка е потсетник дека пред нас имало некои големи луѓе кои овозможиле денес обичниот човек има подобар квалитет на живот од некогаш што имале кралевите. Жално е што во 21 век на

Прочитај повеќе
Поп-култура

League of Legends го најави својот прв роман кој ќе биде наменет за карактерот Kalista

League of Legends е на пат да влезе во сосема нова арена за франшизата со објавувањето на првиот роман сместен во светот на Runeterra. Отпечатокот на Orbit на Hachette Book Group и развивачот Riot Games објавија дека Ruination, напишана од главниот писател на Riot Games, Ентони Рејнолдс, ќе излезе во септември следната година. И од

Прочитај повеќе
Новости

Поранешен про играч на League of Legends изјави дека тренерот кој што сега е избркан од работа буквално на секого му барал пари

Северноамериканската е-спорт организација Team SoloMid (TSM) на 18 март го отпушти својот тренер во Лигата на легендите и шеф за развој на играчи, Zhang ‘Peter Zhang’ Yi, во LoL esports, работеше и со Team Liquid, Echo Fox и LMQ. Изјавата на ТСМ за отпуштањето, објавена на нејзините различни социјални канали, е клиничка колку што може:

Прочитај повеќе