BlizzCon се враќа во 2023

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Blizzard го враќа својот популарен годишен гејминг настан BlizzCon во 2023 година, иако во моментов не е јасно дали настанот ќе биде со посетители и фанови, онлајн или ќе биде само хибриден настан. Враќањето на BlizzCon го потврди Mike Ybarra, претседателот на Blizzard Entertainment, кој се осврна на статусот на BlizzCon во завршниот пост на крајот на годината, зборувајќи за тоа што компанијата направила во изминатата година и што планираат да прават во иднина.

Написот на Ybarra за 2022 година само накратко ја допре темата BlizzCon во преглед на различни кадровски промени што беа направени внатрешно во Blizzard оваа година. Тие промени го вклучија назначувањето на April McKee, поранешниот директор на XBOX Gaming како извршен продуцент на Blizzard за BlizzCon (McKee ја извршуваше работата уште од февруари 2022 година и покрај тоа што немаше BlizzCon оваа година).

Ќе има BlizzCon во 2023 година, изјави Ybarra, а претседателот на Blizzard потврди „Да, го враќаме BlizzCon!“. Ќе слушнеме повеќе за плановите за настанот во 2023 година на почетокот на самата година, иако не беше дадена временска рамка за тоа кога точно ќе слушнеме за плановите на Blizzard.

За контекст на минатите настани на Blizzard, еден се одржа во 2021 година, но тоа беше само онлајн настан бидејќи Blizzard и другите организатори на настани се мачеа да најдат начин како да направат такво големо нешто да биде поблиску до самите фанови. Причината беше големата COVID панедимија која што тој период беше во најжешките моменти! Меѓу другите најави, добивме нов изглед на некои преработени верзии на хероите на Overwatch за Overwatch 2. Сепак, BlizzCon 2022 не се случи во каква било форма, бидејќи Blizzard одлучи да го откаже настанот целосно оваа година. Додека загриженоста за СОВИД сè уште беше фактор, Blizzard беше особено во средината на тужба против Activision Blizzard.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.