Sony ги откри плановите за крајот на PS4

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Sony откри дека планираат наскоро да го пратат во пензија PlayStation 4. Прво издаден во 2013 година, PS4 стана не само една од најуспешните конзоли на Sony, туку стана и една од најпродаваните конзоли за видео игри досега. И покрај ова, Sony сега бара да го продаде PS5 како негов примарен хардвер, што значи дека PS4 природно доаѓа до крајот. Сега, благодарение на новите упатства од Sony, имаме идеја за тоа кога PS4 може официјално да се пензионира.

Наведено во најновата финансиска презентација на Sony (TAP за да прочитате), беше појаснето дека игрите за PS4 ќе завршат до 2025 година. Ова не значи дека наследените игри за PS4 веќе нема да може да се купуваат, но Sony јасно планира да престанат да прават игри за тие генерации односно за генерацијата на PlayStation 4. Наместо тоа, до 2025 година, Sony проектира дека поголемиот дел од приходите поврзани со игрите ќе потекнуваат од PlayStation 5, а насловите на PC и мобилни телефони исто така ќе донесат друга половина од нивниот приход.

Како целина, ова очигледно не треба да изненадува со оглед дека PS5 ќе биде главниот фокус на Sony во годините што доаѓаат. Сепак, вреди да се нагласи дека токму во овој момент, PS4 е платформа за која Sony сè уште произведува и издава игри. Всушност, најголемата игра за PlayStation оваа година, God of War Ragnarok (ако излезе оваа година како што кажуваат некои протекувања), сè уште се очекува да излезе на PS4 кога и да пристигне.

Во одреден момент во наредните години, Sony најверојатно ќе заврши со поголема објава поврзана со PS4 и официјалниот крај на неговиот животен циклус. Како што сега сме информирани, сепак, оваа објава треба да заврши пред да се појави 2025 година, затоа не заборавајте да се подготвите соодветно.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.