LEGO x PlayStation сет од Horizon Forbidden West

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Пред неколку месеци уште пред да излезе самата игра LEGO и PlayStation официјално објавија дека играта Horizon Forbidden West ќе добие еден многу интересен колекционерски LEGO сет. Поконкретно, комплетот LEGO Horizon Forbidden West Tallneck од 1.222 парчиња го вклучува тоа што е во името, како и минифигура од Aloy и машина Watcher со заменливи очи. Лансирањето на сетот беше на 1ви мај и неговата цена е 79,99 долари во моментот на пишување. Зависно и од кога го читате ова, сетот можеби е целосно продаден и на Amazon и на LEGO страната, но се очекува да се вратат во продажба.

“Part of the LEGO sets for adults, the Horizon Forbidden West LEGO Tallneck uses clever building techniques to capture the machine’s authentic details, and measures over 34 centimeters (13.5 inch) high. You can display the Tallneck on a stand with details from the Horizon landscape, such as a birch tree and a rusty traffic light. Also included is a LEGO Aloy minifigure featuring her bow and spear, and even a Watcher with either blue, yellow or red eyes.”

Најавата на блогот на PlayStation

“Getting to team up with Guerrilla was truly remarkable. The Guerrilla team is incredibly passionate about the world of Horizon Forbidden West and were a huge help in ensuring we were able to create an authentic representation in LEGO form. Thanks to our close collaboration we were able to include references to all the most iconic aspects of Horizon Forbidden West, from incredible machines, mysterious ruins, unique tribes, and stunning scenery. There is a huge amount of mutual respect between the design teams and everyone involved was beyond excited to see this model come to life! Our hope is that everyone building this model has as much fun as we did designing it.”

Isaac Snyder, Designer at the LEGO Group

Што се однесува до самата игра, Horizon Forbidden West беше лансирана на PlayStation 4 и PlayStation 5 на 18-ти февруари. И покрај тоа што првично беше објавено дека надградбата од PS4 на PS5 ќе бара плаќање, PlayStation на крајот ја смени таа одлука и наместо тоа ќе биде бесплатено наградување. Но сепак не бидете многу среќни за ова за други игри бидејќи Horizon Forbidden West е последната игра која што ќе ви нуди FREE UPGRADE!

LEGO x PlayStation

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!