PC

Играч ја поминал цела Dark Souls 3 без да направи чекор

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Многу од игрите на FromSoftware се казниви. Тие бараат смиреност, трпение и брзи рефлекси, бидејќи секој погрешен потег или панично дејство може – и честопати – да резултира со нецеремонијална смрт. Значи, би помислиле дека искористувањето на секоја алатка во вашиот арсенал при истражувањето на игрите на FromSoft би било беспрекорно. Но, Јутјуберот ymfah го направи Dark Souls 3 многу потешко, ограничувајќи го неговото движење во играта на сè освен одење.

ymfah е YouTube-р кој редовно поставува глупави видеа со „трик со трикови“ на игрите на FromSoft, како онаа каде што користел само пиштоли во Bloodborne. Претходно овој месец, тој објави видео во кое го прави неверојатното: победувајќи го Dark Souls 3 без одење. За да бидете сигурни, сè уште има движење. ymfah користеше различни експлоатирања и механики за да се движи наоколу, вклучително и дефектот TearDrop за да ги заобиколи кутиите на смртта и вештината на брз чекор како цртичка на Bandit’s Knife. Но, инаку, и отиде дотаму што го исклучи својот лев аналоген стап, ymfah потроши многу време за да дојде до последниот шеф на Dark Souls 3.

Тоа е смешен подвиг во пракса. ymfah ја избра класата на крадци за Bandit’s Knife, која не само што ја има таа вештина за брзо оружје, туку и изведува брзи и удирања напред. Покрај камата, крадецот започнува и со краток лак кој, кога е насочен, ја ресетира позицијата на вашиот фотоапарат и ликот.

Откако утврди некои параметри – како што се без движења на тастатурата или стапчињата и без повторно сврзување на копчињата – ymfah започна со спамирање на лесен напад и вештина за брз чекор за движење напред, заклучување на непријателите и насочување со лакот да се сврти и се обидува да избегне какви било непотребни се бори на патот. Последниот дел беше безнадежна неможност што на крајот доведе до многу, многу смртни случаи. Ако ова звучи дополнително, тоа е затоа што е така.

„Сакам да се предизвикувам себеси со интересни идеи“, рече Имфах. „Поконкретно, сакам да решавам предизвици како загатки. Поставувам строга цел, планирам однапред користејќи го знаењето за играта, а кога ќе наидам на неочекувана пречка се обидувам да ја надминам со нови и интересни идеи. Јас сум на компјутер, па ги користев поставките на контролерот за пареа за да го оневозможам мојот лев стап. Тоа навистина не беше потребно бидејќи вежбав со Skyrim без одење и тогаш не го допрев стапот“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.