Hideo Kojima конечно го даде одговорот за купување од страна на PlayStation

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Hideo Kojima конечно го даде одговорот за големото прашање, и дознавме дека негираше дека неговото студио е купено од PlayStation по интензивните шпекулации. Хидео Коџима тесно соработува со Плејстејшн од крајот на 2015 година. Носителот на платформата се сврте по неговото заминување од Konami и го финансираше неговиот прв проект, Death Stranding. Иако тесно соработуваше со нив, тој сè уште е независен развивач и Kojima Productions нема дополнителни врски со Sony. Гласините сугерираат дека Хидео Коџима работи на ексклузивна хорор игра за Xbox која ќе се напојува со нова облак технологија. И покрај сето ова, обожавателите почнаа да веруваат дека можеби нешто многу поголемо се случува во студиото.

На почетокот на оваа недела, PlayStation ја ажурираше сликата на банерот на PlayStation Studios со функцијата Death Stranding. Иако е ексклузива за PlayStation, многумина ја подигнаа веѓата како и секоја друга игра таму од студио во сопственост на PlayStation. Ова наведе многумина да веруваат дека оваа слика е направена како претходник на поголема објава. Сега, Хидео Коџима ја сподели сликата со логото на PlayStation Studios на твитот. Откако ја виде реакцијата од фановите, Коџима појасни во следен твит велејќи: „Звучи погрешно, но Коџипро беше и ќе продолжи да биде независно продукциско студио“.

It sounds misleading, but Kojima Productions has been and will continue to be an independent production studio.

Превод на твитот

Силно се шпекулираше дека наскоро доаѓа голема аквизиција на PlayStation, но никој не знае кога и за кого е. За да додаде повеќе масло на огнот за теориите на обожавателите, Хидео Коџима се сели во нова канцеларија. Само по себе, тоа веројатно изгледа како ништо, но тајмингот на сето тоа беше доволен за да ги поттикне обожавателите на Коџима да се зголемат. Во моментов, Хидео Коџима не објави никакви конкретни игри, но се верува дека работи на две различни игри. Некои се надеваат дека еден од нив ќе биде Death Stranding 2, но ништо не е потврдено. Се очекува Хидео Коџима да ја открие својата следна игра на The Game Awards на крајот на годината.

Дали сакате PlayStation да го купат неговото студио?

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.