CD Project Red ја одложија New-Gen верзијата на Witcher 3

CD Project Red објави дека ќе ги одложи верзиите на PlayStation 5 и Xbox Series X/S на The Witcher 3: Wild Hunt бидејќи го носи остатокот од преносот во куќата.

Промената во развојните тимови за надградбите на новата генерација беше откриена преку твит на Твитер профилот на серијата The Witcher. „Решивме нашиот внатрешен тим за развој да ја спроведе преостанатата работа на следната генерација на верзијата на The Witcher 3: Wild Hunt“, се вели во твитот. „Во моментов го проценуваме обемот на работа што треба да се направи и затоа треба да го одложиме објавувањето на Q2 до понатамошно известување. Последната порака вели: „Ќе ве ажурираме штом можеме. Ви благодариме за разбирањето“.

Sabre Interactive беше компанија која работеше на пристаништата на Witcher 3 на новите конзоли од Sony и Microsoft и претходно соработуваше со CD Projekt на Switch портот од истата игра. Не беше дадена причина зошто Saber повеќе нема да биде вклучен, ниту има временска рамка за новиот очекуван прозорец за издавање.

Во последниве месеци, CD Projekt имаше полни раце работа со новите генерации на Cyberpunk 2077 објавени во февруари и сè уште планира да ја прошири играта со нова содржина. Студиото, исто така, објави дека доаѓа ново поглавје во франшизата The Witcher и ќе работи на Unreal Engine 5 наместо на домашниот развиен REDengine.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата