Невоља во копманијата Disney: Избршниот директор прави и ќе прави проблеми

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Извршниот директор на Дизни, Боб Чапек, наводно се скарал со поранешниот извршен директор Боб Ајгер, по што дошло до раздор кој може да предизвика дополнителни проблеми за оваа компанија која веќе подолго време е под будното око на јавноста и критичарите. Раздорот очигледно започна кога Ајгер се повлече од функцијата извршен директор, пред да објави дека потоа ќе остане да помага во Дизни среде пандемија.

„Криза од оваа големина и нејзиното влијание врз Дизни неизбежно ќе резултира со тоа што активно ќе му помогнам на Чапек и на компанијата да се борат против тоа, особено затоа што сум на чело на компанијата во последните 15 години“,

Robert Iger за The New York Times

Според CNBC, ова го налутило Чапек максимално!

„Чапек се налутил кога ја видел приказната, според тројца запознаени со неа“, објаснуваат тие. „Тој не изразил потреба или желба за дополнителна помош. Тој не побарал „бел витез“.

Изворот тврди дека Чапек чувствувал дека Игер едноставно го користи ова како изговор за да остане уште малку. На крајот на краиштата, тој веќе три пати го одложуваше пензионирањето, па зошто да не сега.

„Чапек чувствуваше дека во суштина го прави тоа повторно, оставајќи го настрана за сите. Имајќи предвид дека Чапек веќе се пријавил кај Игер, ова беше капка во кофата“.

Ајгер е извршен директор на Дизни од 2005 година, надгледувајќи го огромниот раст на компанијата. Тој го надгледуваше купувањето на Пиксар од Дизни за 7,4 милијарди долари, купувањето на Марвел за 4 милијарди долари, купувањето на Лукасфилм за 4,06 милијарди долари и купувањето на 21st Century Fox за 71,3 милијарди долари. Дизни не сакаше ова ривалство да продолжи и продлабочи. Според изворите, по изјавите на Игер за „Њујорк тајмс“, Чапек и Игер не можеле да ја изедначат својата врска. Ова, се чини, се прелеа во деловниот дел… Чапек очигледно наскоро почна да носи клучни одлуки за иднината на компанијата без придонесот на Игер. Ова ја вклучуваше неговата одлука Скарлет Јохансон да се откаже од својата плата поради спорови околу објавувањето на филмот Црна вдовица. И Игер и Чапек молчеа за нивниот конфликт, бидејќи се сметаше дека веќе разнишаниот имиџ на компанијата може дополнително да биде уништен.

Пишувавме за фактот дека сегашните вработени во Дизни беа лути поради одговорот на Чапек на законот „Не зборувај геј“ во Флорида. Според Deadline, ова доведе до тоа персоналот на Дизни да ја доживее „најлошата недела што некогаш ја имале додека работеле за компанијата“. Оттогаш Чапек му се извини на персоналот и вети дека ќе се бори против законот. Во меѓувреме, Игер зазеде многу јавен став против законот. Како и да е, се чини дека Дизни има долг пат за да се врати на вистинскиот пат, а на Чапек е да го направи тоа. Само минатата година акциите на Дизни паднаа за 30%. Ќе успее ли Чапек да ги стабилизира немирите во компанијата?

Disney+ Spotlight: March 2022

Пишувавме за фактот дека сегашните вработени во Дизни беа лути поради одговорот на Чапек на законот „Не зборувај геј“ во Флорида. Според Deadline, ова доведе до тоа персоналот на Дизни да ја доживее „најлошата недела што некогаш ја имале додека работеле за компанијата“. Оттогаш Чапек му се извини на персоналот и вети дека ќе се бори против законот. Во меѓувреме, Игер зазеде многу јавен став против законот. Како и да е, се чини дека Дизни има долг пат за да се врати на вистинскиот пат, а на Чапек е да го направи тоа. Само минатата година акциите на Дизни паднаа за 30%. Ќе успее ли Чапек да ги стабилизира немирите во компанијата?

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.