Minecraft Legends со нов трејлер и Датум кога ќе можеме да ја играме

За време на денешниот XBOX Bethesda Developer Direct, Mojang откри голем број нови детали околу Minecraft Legends. Најголемото откритие е дека играта доаѓа многу наскоро,и тоа на 18ти април! Тој ден, играчите можат да го играат стандардното издание на играта (кое ќе биде достапно првиот ден на Xbox Game Pass за конзоли и PC), или Deluxe Edition, кое го вклучува пакетот Deluxe Skin, но по намалена цена. Пред-нарачките за играта ќе бидат достапни почнувајќи од денес на различни дигитални верзии.

Новиот трејлер за Minecraft Legends може да го погледнете подолу:

Како што фановите можат да видат од видеото погоре, спин-офот на Minecraft става многу поголем акцент на акцијата, како во кампањата за еден играч, така и во режимот PvP 4v4. Иако играњето изгледа значително различно од неговите претходници, Minecraft Legends се чини дека се гради директно на елементи кои ќе им бидат познати на фановите, а исто така ја проширува играта на нови и возбудливи начини. Наративот ќе се фокусира на Piglin Invasion, а играчите ќе имаат задача да го одбранат надземниот свет од овие напади!

Minecraft е најпродаваната видео игра на сите времиња (или ако правиме преговори и истражување можеби е Тетрис) и интересно е да се видат начините на кои Mojang барале да ја прошири серијата надвор од оригиналната игра. Останува да се види дали фановите на Minecraft ќе уживаат во насоката на Minecraft Legends, но фактот дека играта беше прикажана за време на денешниот Developer Direct кажува многу за популарноста на франшизата и за вербата на Microsoft во брендот како целина. Со оглед на тоа што играта ќе биде објавена толку наскоро, фановите нема да мора да чекаат премногу за да видат како ќе излезе спин-офот!

Minecraft Legends ќе излезе на 18-ти април на Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5 и PC.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.