Дигиталните човечки лица стануваат морничаво точни

Со започнувањето на Конференцијата за развивачи на игри (GDC) за 2022 година оваа недела, програмерите кои стојат зад Unity енџинот објавија ново демо за графичка технологија во реално време наречено „Непријатели“. Со надеж дека технологијата нема да стане наш непријател.

Видеото е релативно едноставно во заплетот и поставувањето – барем на почетокот. Една жена седи на шаховска табла, а потоа нејзината маса почнува да се префрла во земјата преку механизиран лифт. Камерата гледа нагоре додека ѕидовите околу ликот се движат со помош на стотици ситни механички парчиња. На крајот, камерата почнува да се префрла на самиот лик, додека таа почнува да си игра со шаховските фигури. Целата манекенка изгледа речиси реално, со брчките во рацете, крпата на кошулата и косата на главата кои се вистинските истакнати овде. Иако ваквите демо-прикази честопати се со години пред практичната имплементација, Unity откри дека нејзиниот нов систем за коса и „дигитален сет на алатки“ ќе дојдат во програмата наскоро – „месец или два“ ​​според блогот што излезе со демонстрацијата.

Демото е сопствен приказ за технологијата, но гореспоменатиот блог на веб-страницата на Unity објаснува како функционира дел од новата технологија за рендерирање во реално време и што ја прави толку импресивна, особено зборувајќи за фокусот на косата и лицето на ликот.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

WP Post Author

Summer Game Fest конечно е тука, а со него и сосема нов трејлер за очекуваната трета сезона на Netflix на The Witcher. Geralt, Ciri, Yennefer и Jaskier се враќаат во акција во сезона 3, а нивната цел број еден е да ја заштитат Ciri од постојано менување и сè понестабилно континент. Тоа ги води до Aretuza, но она што се смета за безбедно засолниште, за жал, на некој начин станува стапица на смртта, а тоа ќе го гледаме во текот на целата сезона. Трејлерот ги задева сите овие елементи, како и мноштвото нови чудовишта, повеќе од мајтапењето на Geralt and Jaskier што ги обожаваме, а Ciri навистина се впушта во своето како Witcher на тренинг. Целосниот трејлер од Summer Game Fest можете да го погледнете подолу.

Континентот никогаш не бил понепредвидлив, а за време на настанот Tudum на Нетфликс, водителката Lauren Schmidt Hissrich изјави дека тоа ќе има голема улога во сезона 3. Можеме да видиме сè што се менува на континентот, што е супер возбудливо“.

Додека војната беше задевана во сезоните 1 и 2, таа конечно ќе стане реалност во сезона 3 и никој нема да замине неповреден. „Војната се закануваше толку долго“, рече актерот од Jaskier Joey Batey. „Конечно велиме: „О, боже. Тука е“. Епизмот, влогот за континентот, во макро смисла, е огромен, но микро влоговите се уште поголеми“.

Сезона 3, исто така, ќе биде последната сезона на Хенри Кавил како Гералт од Ривија, иако тоа нема да биде последната сезона од шоуто. На местото на Кавил во улогата ќе дојде Лиам Хемсворт, кој ќе ја преземе улогата во сезоната 4 и понатаму. Шоуто неодамна беше потврдено за 5-та сезона, така што се чини дека има доста од авантурата на Гералт што допрва треба да се истражи на малите екрани.