Assassin’s Creed Mirage е Одложена

Assassin’s Creed Mirage наводно е одложена. Серијалот на Assassin’s Creed е круната на Ubisoft бидејќи собира големи пари и е неверојатно доверлива, односно сите знаеме за каква франшиза се работи и колку е обожавана од страна на многумина. Со текот на годините мораше да претрпи некои промени, но тоа е серијал што обожавателите многу го сакаат. Следниот дел од франшизата и серијалот, Assassin’s Creed Mirage, исто така, изгледа дека ја враќа серијата назад во нејзината златна ера каде што е малку помал по обем и не е џиновски RPG со голема мапа и стотици часови игра. За комперација последната AC Valhalla е масивна RPG игра која што навистина ќе потрошите стотици и стотици саати доколку сакате да видите буквално се што играта ви нуди. Јас лично кога целосно ја завршив целата игра со буквално превртување на секое камче на целата игра ми беа потребни околу 170 часа (без сите останати DLC’s).

Сепак, од играта навистина не сме виделе многу од кога беше најавена. Сè што знаеме е дека играта ќе излезе некогаш во 2023 година, но немаме идеја кога. Според инсајдерот Tom Henderson, играта требаше да биде објавена во август, но сега има внатрешно одложување, што ја паузира до октомври. Ова не е невообичаена временска рамка за серијата, но ја става во позафатен временски простор. Август е вообичаено прилично празен за нови изданија на игри и би било оптимално место да се стави. Сепак, објавувањето за време на празниците е исто така неверојатно поволно бидејќи овозможува да биде видливо поставено на полиците додека луѓето купуваат подароци.

Се разбира, ова навистина не ни значи многу во моментов. Сè уште нема датум за играта, така што евентуално внатрешно одложување не менува ништо. Ова е исто така гласина, па може да е погрешно. Во секој случај, веројатно можеме да очекуваме да слушнеме повеќе за датумот на објавување на играта ова лето.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…