Splatoon 3 доаѓа во септември – Нов трејлер

Nintendo го објавија новиот трејлер за играта што е дел на една од нивните нови но доста прознати франшици – Splatoon 3. Во трејлерот може да видиме дека играта ќе пристигне оваа година во септември!

Поконкретно, Nintendo откри дека Splatoon 3 ќе се појави на Switch на 9ти септември. Трејлерот е речиси четири минутен кој прикажува дел од каква е играта, и изгледа предобро. Ако сте запознаени со Splatoon, точно знаете што добивате и што ќе гледате во трејлерот, но оваа нова игра не ја прикажува само визуелната надградба што ја доби Splatoon 3 (во споредба со Splatoon 2), туку и некои од новите оружја и механики.

Turf War е еден од најпопуларните модови што ја изгради франшизата Splatoon. Забавно е бидејќи е многу едноставно. Два тима се натпреваруваат кој што го исфарба теренот најмногу дур не истече времето. На крај кој има најмногу истурено боја и го има исфарбано целиот терен, односно целата стаза тој е победникот. Толку едноставно што секој може само да стисне Play и да може да игра.

„Онлајн битките на 4v4 Turf War на Splatoon 3 можат да создадат жестоки натпревари низ мешавина од нови и повратни стази, каде што тимовите се соочуваат за да покријат најмногу поврзина со своето мастило. Новиот трејлер дава увид во една од овие нови фази, Eeltail Alley, заедно со поглед на The Stringer – нов тип на оружје во облик на лак што ви овозможува да го фрлате мастилото странично и вертикално.”

Дел од Press Release

Nintendo исто така откри дека почнувајќи од денес, претплатниците на Nintendo Switch Online + Expansion Pack можат да го играат Splatoon 2 DLC, Octo Expansion, на Switch без дополнителни трошоци.

„Во DLC-то за Splatoon 2: Octo Expansion, играте како Agent 8, Octoling кој се буди без меморија на темна платформа на метрото. Шетате низ подземен објект кој што е во оваа авантура која опфаќа 80 мисии преполни со предизвици што нема да ги најдете во главната игра. Целта е да избегате од ова мрачно место да може да се вратите и да се борите со сите останати во турнирите:”

Дел од Press Release

Splatoon 3 нема да има само Multiplayer опција, туку ќе има и целосно нова и добра кампања. И дополнително ќе добие Co-op Mode кој ќе се вика Salmon Run. Splatoon 3 доаѓа на 9ти септември (2022) со цена од $59.99.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!