Гласините за креирање на Zelda филм беа негирани од Illumination

Christopher Meledandri, извршниот директор на студиото Illumination, целосно ги демантираше неодамнешните гласини дека компанијата ќе се обиде да создаде филмска адаптација на франшизата на Nintendo – The Legend of Zelda. По големиот успех на филмот Super Mario Bros. Во текот на изминатата недела, се појави еден таков извештај во кој се тврди дека проектот на Zelda во Illumination ќе даде зелено светло за изработка на Zelda анимиран филм. Според Meledandri, сепак, ова не е точно.

Во разговор за The Wrap, Meledandri призна дека слушнал гласини за Illumination кои работат на филмот Legend of Zelda, но рече дека нема поим како таквата идеја почнала да добива на сила. Тој продолжи да кажува дека има одлични работни односи со оние во Нинтендо и дури сега е во одборот на директори на компанијата. И покрај ова, тој имплицираше дека сите гласини или извештаи поврзани со филм на Zelda засега се лажни.

“I don’t know where that came from. I mean I can understand how people would surmise all sorts of things because obviously, we’ve had a great experience working together. My relationship with Nintendo now includes being on their board of directors, so I understand how people can surmise these things. But in terms of the specifics, that was just something that I’ve been hearing lots of rumors. This is just about what’s next between Nintendo and Illumination.”  

Christopher Meledandri за The Wrap

Очигледно, секогаш постои шанса Meledandri да користи лажни информации и лажни негирања за да негира дека филмот на Zelda се случува и Illumination моментално работат на таков филм. И дури и ако тој е вистинит, во игра е можноста таков проект на Zelda да биде зелено светло во неделите или месеците што следат. Без разлика, успехот на филмот „Super Mario Bros.“ во суштина обезбеди дека ќе добиваме повеќе адаптации на Нинтендо на големиот екран во годините што доаѓаат. Дали Zelda ќе заврши да биде една видео игра што го прави преминот кон филм или не, сè уште не е познато, но би имало сосема логично со оглед на популарноста на серијата.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата